Zwiększanie mocy silnika bez tajemnic

Nasze auta mają ukryte możliwości, zablokowane już podczas produkcji. Sposobem na ich odkrycie i wykorzystanie jest zwiększenie mocy silnika, zwane chipowaniem. Wyjaśniamy, czym jest chip tuning, jak wygląda jego przeprowadzanie oraz w których silnikach zabieg ten sprawdza się najlepiej.
 
Chip tuning, czyli zwiększanie mocy silnika
 
Sposobem na to, aby uwolnić duży zapas parametrów silnika jest modyfikacja fabrycznego oprogramowania komputera nim sterującego. Zabieg ten, zwany chip tuningiem, służy przede wszystkim zwiększeniu mocy silnika, a przejawia się także w:
  • poprawie dynamiki auta,
  • wzroście płynności jazdy,
  • i zwiększeniu osiągów.
Z tych kilku powodów chipowanie silników staje się z roku na rok coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, na które decydują się kierowcy mniejszych i większych aut.
 
Więcej o chip tuningu na stronie car-soft.eu.
 
Przebieg chipowania auta w profesjonalnych serwisach
 
Chip tuning powinien być przeprowadzany w profesjonalnych warsztatach, których wyszkolona kadra specjalistów wykorzystuje zaplecze technologiczne i posiadane doświadczenie do tego, aby zwiększenie mocy silnika było nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne (dla pojazdów, kierowców i pasażerów).
 
Cały proces zaczyna się od skrupulatnej analizy stanu technicznego silnika, a więc pomiaru diagnostycznego na specjalnej hamowni. Jeśli na tym etapie wykryta zostanie jakakolwiek usterka (np. zapchany katalizator, nieprawidłowo działająca turbosprężarka czy dziura w intercoolerze) można je bardzo sprawnie i szybko usunąć.
 
W następnej kolejności mają miejsce testy na hamowni, aby sprawdzić skutki wyeliminowania usterek, i – jeśli parametry nie uległy zdecydowanej poprawie – można przystąpić do zasadniczej części chipowania auta, a więc wprowadzania zmian w sterowniku. Modyfikacja polega na precyzyjnym dopasowaniu pracy silnika tak, by go nadmiernie nie przeciążyć. Po modyfikacjach oprogramowania sterującego pracą silnika pozostaje jedynie kontrolny przegląd na hamowni, którego celem jest upewnienie się, że osiągnięto zamierzone rezultaty i auto może być już bezpiecznie użytkowane.
 
Silniki odpowiednie do chipowania
 
Nie wszystkie jednostki napędowe powinny być poddawane chipowaniu. Przeciwwskazaniem może być przykładowo auto wyposażone w silnik starszej generacji, ponieważ najczęściej takie konstrukcje mechaniczne są pozbawione elektroniki. Linia gazu posiada bezpośrednie połączenie z pompą wytryskową, co oznacza sterowanie o charakterze mechanicznym.
 
W pojazdach z elektrycznym pedałem gazu silnikiem steruje komputer, zatem modyfikacja jego oprogramowania jest jak najbardziej możliwa. Turbudoładowane silniki wysokoprężne należą do grupy tych, które najbardziej odpowiadają możliwościom przeprowadzania chip tuningu. W silnikach wolnossących takie zmiany również są możliwe, natomiast nie zawsze efektem końcowym jest w tym przypadku przyrost mocy (często jedynie podniesienie ograniczników prędkości lub obrotów).
 
Zwiększenie mocy silnika, zwane chip tuningiem, może zatem zdecydowanie poprawić komfort jazdy samochodem, choć nie każde silniki powinny być mu poddawane. Ważne, aby korzystać z pomocy profesjonalnych fachowców, którzy posiadają wiedzę, doświadczenie i zaplecze technologiczne, pozwalające na bezpieczne i skuteczne przeprowadzenie chipowania auta.
 
Materiał Partnera
Vote it up
302
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!