Zmywarka do naczyń

Używanie zmywarki jest nie tylko wygodniejsze niż zmywanie ręczne, ale też bardziej energooszczędne. Ale który model kupić?

Pojemność

Dla mniejszej rodziny najlepszy będzie model na 6–9 kompletów naczyń, dla większej – na 12 i więcej. Dla osób samotnych i do małych przestrzeni wygodna jest wersja mini na 4 komplety. Można ją ustawić na blacie. Są też zmywarki podwieszane do zabudowy modułowej. Wygodna jest możliwość regulowania wysokości górnej półki, by zmieścić naczynia o nietypowych rozmiarach.

Zużycie energii
Szukaj modelu klasy energetycznej A, oczywiście jeszcze lepsza jest klasa A+, A++ i A+++, ale cena bywa znacząco wyższa. Konstrukcje wyposażone w przepływowe ogrzewacze wody (zamiast grzałki w komorze zmywania) są znacznie wydajniejsze energetycznie.

Zużycie wody
Nowoczesne modele potrzebują nie więcej niż 10–12 l wody na cykl. Mniejsze: 6–7 l.

Programy
Najważniejszy jest program automatyczny, który dopasowuje parametry zmywania do stopnia zabrudzenia naczyń. Dobrze mieć też program krótki oraz ekonomiczny (eco), choć może on wymagać aż 3–4 godz. pracy.

Wygoda
Praktyczna bywa opcja opóźnionego startu, co pozwala uruchomić zmywarkę w nocy, podczas naszej nieobecności czy w tańszej taryfie. Funkcja strefy intensywnej pozwala skierować na jeden z koszy mocniejszy strumień wody, domyć bardzo zabrudzone naczynia. Filtr samoczyszczący oszczędzi nam ręcznej roboty, podobnie jak wskaźnik poziomu soli i nabłyszczacza (dobrze, jeśli zmywarka jest przystosowana do używania tabletek typuAll in One). System Aquastop odcina dopływ wody w przypadku pojawienia się przecieków.

Panel sterujący
Panel zintegrowany (zakryty) jest może bardziej elegancki niż zewnętrzny (odkryty), ale w wielu modelach nie można wtedy bezpiecznie przerwać pracy urządzenia.

Głośność
Do przyjęcia jest poziom 45 db. Bardziej wrażliwi powinni wybrać model o poziomie 40 db.

Tego szukaj: klasa A lub wyższa, program automatyczny, głośność do 45 dB, opcja opóźnionego startu.

Vote it up
690
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!