Zmiany na paznokciach mogą sygnalizować chorobę

Zmiana kształtu płytki paznokcia, jej kolor i struktura może być informacją o chorobie. Na co zwracać uwagę 
 

Jeśli pojawiają się fałdy pionowe – nie ma powodu do zmartwienia, takie zmiany pojawiają się z wiekiem, a ich przyczyna jest nieznana. Jednak zgrubienia poziome na płytce paznokcia mogą okazać się niepokojącym symptomem. Zwane liniami Beau, wskazują na to, że coś zakłóca proces wzrostu paznokci – to może być wysoka temperatura, ale też cukrzyca. Poinformuj lekarza także o powiększających się koniuszkach palców (tzw. „palce pałeczkowate”), w wyniku których podwijają się paznokcie. Może być to związane z problemami z sercem lub płucami. Natomiast paznokieć w kształcie „łyżeczki” (płytka wklęsła, po bokach wywinięta) sugeruje, że brakuje Ci witamin i mikroelementów. Ich uzupełnienie w diecie powinno pomóc. Jeśli nie, skontaktuj się z lekarzem, być może Twój organizm ma kłopoty z przyswajaniem tych związków, co jest sygnałem, który należy zbadać.

Gdy płytka paznokcia grubieje, robi się matowa, rozwarstwia a nawet zmienia kształt, skontaktuj się z dermatologiem – to może być objaw łuszczycy. Idź też do tego specjalisty, jeśli zauważysz (zwłaszcza na paznokciach u nóg), że paznokieć łamie się i kruszy a na płytce są żółtawe lub szarozielone przebarwienia – to może być objaw grzybicy.
Żółte paznokcie mogą być skutkiem palenia papierosów, ale też informować o chorobie – niewydolności krążeniowej, zapaleniu górnych dróg oddechowych a nawet o AIDS. Zbadaj się.

Nie ma powodu, by martwić się małymi czarnymi czy też ciemnobrązowymi plamkami na płytce paznokcia, które wędrują wraz z kierunkiem wzrost paznocia, by w końcu zniknąć – to minikrwiaki powstałe w wyniku urazu. Jednak jeśli zauważysz czarny pasek umiejscowiony w poprzek lub wzdłuż paznokcia, natychmiast pędź do dermatologa – tak może objawiać się najbardziej złośliwy z nowotworów skóry, czerniak.

Natomiast zwróć uwagę na białe plamki i przebarwienia – być może jest to efekt złego wycinania skórek, ale jeśli pojawiły sięna paznokciach białe, poprzeczne linie, może to być także sygnał zatrucia metalami ciężkimi, uboczny efekt działania jakiechś leków lub – i tę ewentualność należy zbadać – jest to informacja, że coś złego dzieje się z Twoją przemianą materii.

Vote it up
893
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!