Nie wpadnij w poślizg, czyli dlaczego warto kupić opony zimowe?

Nie bez powodu opony zimowe to temat rzeka. Częstotliwość informacji, które pojawiają się na ten temat w okresie, kiedy warto pomyśleć o zmianie ogumienia na zimowe, ma na celu zwrócenie uwagi kierowców, jak istotne jest dopasowanie opon do warunków atmosferycznych.
 
Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że opony zimowe są zbudowane z innej mieszanki i to je odróżnia od opon letnich, jednakże to nie mieszanka jest najważniejsza. Komponenty składające się na oponę zimową to jedno, a relatywne działanie to drugie. Zmiana opon nie wynika z chwilowego kaprysu lub nacisku reklam producentów. Przede wszystkim ich struktura ma pomagać kierowcy podczas jazdy przy niskiej temperaturze i w trudnych, zimowych warunkach pogodowych.
 
Wyniki testów nie pozostawiają wątpliwości 
 
Wyobraźmy sobie sytuację, że jednego dnia pada śnieg, drugiego dnia jest dodatnia temperatura, kolejnego wahania temperatury sięgają poniżej zera. Droga jest pokryta warstwą zamarzniętych pozostałości śniegu, a auto musi wykonać manewr skrętu, hamowania etc. Opony zimowe są skonstruowane w taki sposób, by zarówno przyczepność opon była na jak najwyższym poziomie, jak i droga hamowania w tych warunkach nie zagrażała bezpieczeństwu kierowcy. Czasopisma motoryzacyjne niejednokrotnie przedstawiały niezależne od koncernów testy i pokazywały, jaki są różnice w zachowaniu na drodze między oponami zimowymi a letnimi w warunkach poniżej 7 stopni Celsjusza. Różnice te stanowią poważny argument do zmiany ogumienia.
 
Zadbaj o przyczepność!
 
Przyczepność na mokrej nawierzchni jest jednym z istotniejszych zagadnień. Gwałtowne hamowanie zdarza się w różnych warunkach: nieoczekiwany pieszy na drodze, za późno zauważona zmiana na czerwone światło, kot przebiegający drogę, przygotowanie do skrętu to tylko niewiele z sytuacji, z którymi spotkał się praktycznie każdy kierowca. Opony zimowe wykazują nawet 4-krotnie krótszy dystans hamowania, co wyraźnie przekłada się na bezpieczeństwo. Znacznie krótsza droga hamowania może uchronić nas przed niebezpiecznymi sytuacjami. Nagły i gwałtowny manewr hamowania na mokrej nawierzchni, to jedno z największych niebezpieczeństw, które czyhają na kierowców każdej zimy.
 
Opony przystosowane do warunków
 
Krótka droga hamowania oraz zwiększona przyczepność na mokrej nawierzchni, to kluczowe elementy, które wzbudzają u kierowców większe poczucie bezpieczeństwa. Im wyższa prędkość pojazdu tym dłuższa droga hamowania. Porównując statystyki opon letnich i zimowych odpowiedź jest jednoznaczna: warto kupić ogumienie zimowe. Nawet najlepsze letnie parametry nie zastąpią opon, które zgodnie z deklaracją producenta są przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych i mokrej nawierzchni.
 
Jeśli wciąż nie wiesz, jakie opony będą najlepsze do Twojego auta skontaktuj się z przedstawicielami sklepu internetowego plusgum.pl. Podczas jazdy samochodem, priorytetem powinna być dla Ciebie troska o zdrowie swoje i swoich bliskich. Wymagając bezpieczeństwa od innych, warto rozpocząć od swoich czterech kółek.
 
Materiał Partnera
Vote it up
137
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!