Zieleń leczy

Zaledwie pięć minut na łonie przyrody wystarczy, żeby skorzystać z jej dobrodziejstw

Zaledwie pięć minut na łonie przyrody wystarczy, żeby skorzystać z jej dobrodziejstw – zapewnia doktor Jo Barton z University of Essex, której zespół przez 8 lat prowadził badania nad ustaleniem, ile czasu powinno się spędzać aktywnie wśród zieleni. Okazało się, że niezależnie, czy to spacer czy pielenie w ogródku, już po 5 minutach mamy się lepiej fizycznie i psychicznie. Korzystajmy więc z każdej okazji, by wyskoczyć do parku lub lasu.

Niedawno fińscy naukowcy apelowali, aby chronić zielone przestrzenie w miastach, są one bowiem ważne w powrocie do zdrowia po stresie, utrzymaniu zdrowia i leczeniu schorzeń.

Dlaczego mieszczuchy muszą szukać kontaktu z przyrodą?

• Spacer po parku zmniejsza agresję u osób żyjących wśród bloków – zauważyli już naukowcy w XIX wieku. Niedawno potwierdzili to badacze z Illinois, obserwując wyciszenie u dzieci z ADHD po 30 minutach spędzonych w parku.

• Przebywanie wśród zieleni wzmaga wydzielanie adrenaliny, a co za tym idzie, do mózgu dostaje się więcej tlenu i glukozy. Zwiększa się koncentracja, umysł pracuje lepiej. W naturalnym otoczeniu obniża się tętno, ciśnienie i napięcie mięśni.

• Wśród drzew i krzewów rośnie aktywność głównej grupy komórek układu immunologicznego zwanych Natural Killer (naturalny zabójca), które m.in. niszczą komórki raka.

• Cierpisz na artretyzm kolan? Spróbuj pochodzić boso po trawie, to może pomóc – dowiedli badacze z Rush Medical College w Chicago. Chodzenie w butach zwiększy obciążenia stawów biodrowych i kolan.

• American Heart Association opublikowało niedawno badania dowodzące, że im więcej czasu spędzasz w pozycji siedzącej, tym bardziej wzrasta ryzyko chorób serca.

Zamiast po pracy siedzieć na kanapie, idź więc na spacer szukać zieleni. Nie masz parku w swojej okolicy? Więc zadbaj, by zieleń pojawiła się na podwórku, skwerku słowem w Twoim otoczeniu.

Ktoś musi zacząć, czemu właśnie nie Ty?

**Lubicie chodzić boso? Świetnie, mamy coś dla was! W dniach 3-5 czerwca we Wrocławiu, Katowicach i Trójmieście odbędzie się pierwsza edycja ogólnopolskiej akcji Cała Polska Chodzi Boso.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Vote it up
857
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!