Zespół jelita wrażliwego

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób skarży się na ból i skurcze brzucha oraz wszelkiego rodzaju dolegliwości żołądkowe, które najczęściej są wywołane nieprawidłową dietą oraz niezdrowym trybem życia. Mamy bowiem zdecydowanie mniej czasu niż nasi rodzice i dziadkowie na przygotowywanie posiłków oraz, tak ważny dla regeneracji organizmu, wypoczynek. Permanentne zmęczenie, brak ruchu oraz ciągły stres muszą znaleźć odzwierciedlenie w stanie naszego zdrowia, dlatego odczuwamy różne dolegliwości. Znaczna część z nich pochodzi ze strony układu pokarmowego i trawiennego.
 

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (zamiennie stosuje się nazwę zespół jelita wrażliwego lub nadwrażliwego) jest jedną z najczęstszych chorób czynnościowych układu pokarmowego. Dolegliwości nie wynikają z nieprawidłowej budowy jelit, ale są związane z ich pracą. Cechą charakterystyczną choroby są trwające co najmniej trzy miesiące zaburzenia rytmu i konsystencji wypróżnień, czyli biegunki i zaparcia. Zdarza się także, że dolegliwościom towarzyszą bóle i skurcze brzucha, wzdęcia oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Problem zespołu jelita wrażliwego dotyka 17-30% społeczeństwa, ale znacznie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Okazuje się bowiem, że aż 70% pań skarży się na dolegliwości żołądkowe i jelitowe, podczas gdy w przypadku mężczyzn wynik wynosi zaledwie kilkanaście procent. Warto zauważyć, że zespół jelita drażliwego pojawia się najczęściej w trzeciej i czwartek dekadzie życia, czyli w czasie gdy wciąż jesteśmy aktywni zawodowo, ale jednocześnie metabolizm zaczyna zwalniać. Choć zespół jelita nadwrażliwego należy do chorób które nawracają, z łatwością można redukować jego przykre i uciążliwe objawy, co ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Objawy zespołu jelita nadwrażliwego

Pacjenci cierpiący na zespół jelita nadwrażliwego skarżą się na wiele objawów ze strony układu pokarmowego, jednak najczęściej borykają się z ciągłym lub regularnie nawracającym bólem brzucha oraz silnym dyskomfortem w jamie brzusznej. Ponadto chorzy mają problem z wypróżnianiem się, dlatego często towarzyszą im zaparcia powodujące uczucie pełności i ciężkości. Jednym z najczęstszych objawów zespołu jelita nadwrażliwego są również biegunki, na które narzeka aż jedna trzecia pacjentów. Chorobę mogą sygnalizować także wzdęcia pojawiające się zazwyczaj po posiłku i nasilające się wieczorem. Poza tym chorzy często skarżą się na uczucie niepełnego wypróżnienia, które dodatkowo powoduje silny dyskomfort psychiczny.

Leki na dolegliwości żołądkowe

W aptekach znajdziemy wiele dostępnych bez recepty, skutecznych leków na dolegliwości żołądkowe, dlatego z łatwością możemy ulżyć sobie w przykrych dolegliwościach. Jednym z najpopularniejszych preparatów jest, m.in. Iberogast (http://www.iberogast.pl/pl/iberogast/), który jest preparatem opartym na składnikach naturalnych zawierających substancje działające na różne objawy czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego. Wielofunkcyjne działanie leku łagodzi wiele dolegliwości żołądkowo-jelitowych, m.in. ból i skurcze brzucha, uczucie pełności i ciężkości, wzdęcia, gazy, a także nudności i zgagę. Ziołowe leki są bezpieczne dla pacjentów, jednak pamiętajmy, by w każdym przypadku poradzić się farmaceuty, a jeśli dolegliwości nie ustępują, nie zwlekajmy i udajmy się na wizytę u lekarza, który zaproponuje najskuteczniejsze rozwiązanie problemów żołądkowo-jelitowych.

Zespół jelita wrażliwego to jedna z powszechnych współcześnie dolegliwości. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że pretenduje do niechlubnego miana choroby cywilizacyjnej. Problem wynika z zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, co jest z kolei efektem siedzącej pracy, pasywnego trybu życia oraz niewłaściwej diety. Choć zespół jelita drażliwego jest przede wszystkim nieprzyjemną i uciążliwą chorobą, nie należy zapominać, że w niektórych przypadkach może doprowadzić do innych, groźnych dolegliwości, dlatego nie należy go lekceważyć i warto wybrać się do lekarza, który doradzi, jak najlepiej radzić sobie z problemem.

Materiał Partnera

Vote it up
93
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!