Zatrucia grzybami - objawy i pierwsza pomoc

Zjedzenie niejadalnych, trujących grzybów wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Zatruciu początkowo towarzyszą dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W niektórych przypadkach niewdrożenie odpowiedniego leczenia może prowadzić do uszkodzenia wątroby.
 
Jakie są rodzaje zatruć grzybami?
 
Zatrucia grzybami zdarzają się stosunkowo często i charakteryzują się sezonowością występowania. W letnim sezonie grzybobrania najczęstszą przyczyną zatrucia jest zjedzenie muchomora sromotnikowego, w sezonie wiosennym – piestrzenicy kasztanowatej, a w jesiennym – krowiaka podwiniętego. Do zatruć grzybami dochodzi najczęściej w wyniku braku doświadczenia i wiedzy na temat grzybów jadalnych i trujących. Trudności w ich rozróżnieniu są związane również z tym, że wiele grzybów trujących swoim wyglądem przypomina te jadalne. Zatrucia ze względu na czas wystąpienia objawów po spożyciu trującego grzyba można podzielić na dwa rodzaje. Jednym z nich są zatrucia o krótkim okresie utajenia, w których pierwsze symptomy są widoczne po upływie od pół godziny do pięciu godzin. Do tej grupy zalicza się zatrucia wywołane m.in. przez: wieruszkę ciemną i gołąbka wymiotnego. Drugim rodzajem są zatrucia o długim okresie utajenia, gdzie objawy ujawniają po sześciu godzinach lub więcej. Do drugiej grupy należą m.in.: muchomor sromotnikowy, piestrzenica kasztanowata oraz zasłoniak rudy. Zatrucia o długim okresie utajenia przeważnie cechują się poważniejszym przebiegiem i większym zagrożeniem dla życia człowieka.
 
Jakie objawy towarzyszą zatruciu grzybami?
 
Podstawowymi objawami zatrucia grzybami są zaburzenia gastryczne. U osoby chorej występują: nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunka. W wielu przypadkach pojawiają się również inne symptomy, niezwiązane z przewodem pokarmowym. Wśród nich wyróżnia się m.in.: bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, wzmożona potliwość, przyspieszenie lub spowolnienie pracy serca, rozszerzenie lub zwężenie źrenic oraz drżenia mięśniowe. Zatrucia pokarmowe wywołane przez grzyby najczęściej ustępują samoistnie lub po podaniu osobie chorej podstawowych preparatów, zazwyczaj węgla leczniczego. Do najgroźniejszych zatruć zalicza się te wywołane przez muchomora sromotnikowego. Pierwszymi symptomami pojawiającymi się w pierwszej fazie zatrucia, czyli po upływie od 6. do 24. godzin od spożycia grzyba są objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, rozwolnienie oraz bóle jamy brzusznej. W większości przypadków utrzymują się one przez 1-2 dni. Następnie u chorego występuje druga faza zatrucia muchomorem sromotnikowym, w której dochodzi do uszkodzenia wątroby. Objawami są: ogólne osłabienie organizmu, żółtaczka, wylewy podskórne, a nierzadko również krwawienia lub krwotoki z otworów ciała. W drugiej fazie zatrucia mogą pojawić się także zaburzenia świadomości, uszkodzenie nerek oraz niewydolność krążenia będąca przyczyną zgonu.
 
Na czym polega pierwsza pomoc przy zatruciu grzybami?
 
W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów po zjedzeniu grzybów (nawet o łagodnym nasileniu) konieczne jest postępowanie zgodnie ze wskazaniami pierwszej pomocy. Polega ona przede wszystkim na sprowokowaniu wymiotów. Wymiociny należy zabezpieczyć, podobnie jak resztki zjedzonej potrawy z grzybów i przekazać je do analizy, która pozwoli na rozpoznanie gatunku grzyba, który wywołał zatrucie. Osobie chorej najczęściej podaje się węgiel aktywowany wykazujący właściwości absorpcyjne, dzięki czemu wchłania toksyczne substancje z żołądka i jelit. W każdym wypadku konieczna jest konsultacja lekarska i zdiagnozowanie przyczyny zatrucia. W przypadku zatrucia wywołanego przez muchomora sromotnikowego po pewnym czasie obserwuje się okres poprawy samopoczucia, dlatego chory często rezygnuje z wizyty u lekarza. Po nim dochodzi jednak do pogorszenia stanu zdrowia, co bez odpowiedniego postępowania leczniczego prowadzi do śmierci.
 
Artykuł napisany we współpracy z serwisem Medme.pl
 
Materiał Partnera
Vote it up
76
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!