Zasypani statystykami. Pomoże sztuczna inteligencja?

Współczesny sport to już nie tylko rozrywka i czyste emocje. To profesjonalizm w każdym calu, detale i ogromne zbiory danych oraz statystyk. W przebrnięciu przez stos liczb zaczyna pomagać sztuczna inteligencja.
 
Dawno, dawno temu dla kibiców liczyły się tylko gole i wyniki. Oraz oczywiście piękna gra. Obecnie fani i eksperci poświęcają czas takim pojęciom, jak: expected goals, xG, heat mapy, InStat index, gegenpressing itd. Sport, w tym przede wszystkim piłka nożna stała się rywalizacją wielkich zbiorów statystycznych. Ich analizom poświęca się coraz więcej czasu, a niektóre wskaźniki dla wielu są kluczowe przed, podczas i po meczu. Kiedyś zamiłowaniem do liczb i statystycznym podejściem do rozgrywek charakteryzowali się Amerykanie, którzy namiętnie przeliczali wszystko w ligach NBA, NHL, czy NFL. Obecnie ta moda rozlała się na Europę i resztę świata.
 
Tysiące informacji dziennie
 
Nie może więc dziwić, że sztuczna inteligencja jest coraz mocniej obecna w wielu aspektach życia. Trudno się dziwić, skoro natłok informacji, jakim jesteśmy bombardowani każdego dnia jest ogromny. Dziś praca zawodowa to także przetwarzanie ogromnej ilości danych. Nawet obstawianie meczów w zakładach bukmacherskich wykracza poza pewną formę „rozrywki”. Dlatego czołowe firmy w Polsce i na świecie korzystają z narzędzi wykorzystujących AI. Najświeższym przykładem jest STS i nowy produkt, czyli Betbooster. Co to takiego i jak to działa?
 
Jeden mecz to setka zakładów
 
Betbooster to algorytm, który wykonuje pracę, która każdemu z nas zajęłaby wiele czasu. Zbyt wiele. A mianowicie „przetrząsa” zbiory statystyczne dotyczące zdarzeń, meczów w zakładach bukmacherskich i wybiera te najbardziej interesujące i zdaniem AI bardzo prawdopodobne. Podsuwa graczowi niejako swoje zakłady i swoje typy, pokazuje na co warto zwrócić uwagę. Dlaczego wcześniej napisaliśmy, że ludziom taka analiza zajęłaby zdecydowanie za dużo czasu? Bo jeden mecz, dajmy na to piłkarskiej Ligi Mistrzów, czy polskiej Ekstraklasy, to możliwość obstawienia od 100 do 160 zdarzeń. Gdy na kuponie mamy kilka spotkań jest to kilkaset zdarzeń do wyboru. Trudno to wszystko szybko i sprawnie przeanalizować. I tutaj pomocną dłoń ma wyciągać Betbooster.
 
AI analizuje statystyki
 
Na podstawie zbiorów danych i statystyk wybiera on pięć ciekawych i prawdopodobnych zakładów, sugerując na który kurs postawić. Zazwyczaj są to zakłady mniej popularne, a nie klasyczne 1 x 2. STS, największy polski bukmacher podpisał umowę na wyłączność i jest jednym z trzech pierwszych firm na świecie korzystających z niego w obecnej chwili. W początkowej fazie AI podpowiadać będzie w najpopularniejszych rozgrywkach i meczach piłki nożnej. Kolejną fazą będzie rozszerzenie oferty na tenis ziemny, czyli najpopularniejszy sport indywidualny, a w dalszym etapie na pozostałe obstawiane sporty. Z całą pewnością jest to ciekawa nowinka technologiczna, z którą gracze będą mieli bezpośredni i widoczny kontakt. Zobaczymy, jak wypadnie ocena tego narzędzie po pierwszych tygodniach i miesiącach działania.
 
Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.
 
Materiał Partnera
Vote it up
67
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!