Jak zarządzać czasem prowadząc własną firmę?

Własna firma to z jednej strony wolność zarówno czasowa jak i finansowa, z drugiej – pułapka. Brak sztywnych godzin nierzadko oznacza dwunastogodzinny i dłuższy dzień pracy. Ginie czas na życie osobiste i rodzinne. Jak temu przeciwdziałać?
 
Sprawdź ile czasu naprawdę przeznaczasz na pracę
 
Czy to, że nie masz nad sobą szefa, nie oznacza, że zbyt dużo czasu spędzasz bezproduktywnie w sieci albo rozmawiając przez telefon? Miej w zasięgu wzroku zegarek, sprawdzaj sam siebie. Długie przebywanie w miejscu pracy nie musi oznaczać, że faktycznie pracujesz od rana do nocy. Ogranicz bezproduktywne godziny.
 
Wyznacz sobie godziny pracy i trzymaj się ich
 
Jako szef zapewne czujesz potrzebę przyjścia do pracy przed pracownikami i wyjścia po ich wyjściu. Żyjesz zgodnie z zasadą, że pańskie oko konia tuczy. Twoja firma faktycznie świetnie prosperuje, ale ty nie masz czasu cieszyć się z osiągnięć, bo… ciągle jesteś w pracy. Dzieci widujesz w weekendy, święta i kiedy zachorujesz. To nie jest dobry układ. Ustal godzinę, o której definitywnie opuścisz miejsce pracy i bądź konsekwentny.
 
Planuj i trzymaj się planu
 
To, że nikt cię nie kontroluje, nie znaczy, że możesz dowolnie żonglować zadaniami. Wytycz sobie cele, podziel je na mniejsze projekty i powoli, acz konsekwentnie, realizuj jeden po drugim. Nie planuj w głowie, takie plany są ulotne. Korzystaj z komputerowych narzędzi ułatwiających organizowanie pracy. Sprawdzaj codziennie, czy zrealizowałeś to, co założyłeś.
 
Prowadź kalendarz
 
Nawet jeśli wydaje ci się, że masz dobrą pamięć, możesz zapomnieć o spotkaniu, lub umówić się na dwa w tym samym terminie. Papierowy kalendarz możesz mieć zawsze przy sobie i na bieżąco ustalać plan dnia. Jeśli nie lubisz tradycyjnych kalendarzy, wykorzystaj planery dostępne w internecie. Ich zaletą jest to, że możesz do nich zaglądać, logując się z różnych urządzeń: komputera, tabletu, smartfona. Dzięki temu możesz kontrolować i na bieżąco korygować swoje plany gdziekolwiek jesteś.
 
Utrzymuj porządek w miejscu pracy
 
Bałagan jest twoim wrogiem. Więcej czasu poświęcasz na znalezienie potrzebnych dokumentów, przedmiotów, zagubionych wizytówek niż na faktyczną pracę. Poświęć przynajmniej jeden dzień na uporządkowanie miejsca pracy. Posprzątaj w szafie, na biurku i w komputerze. Przechowywanie plików gdzie popadnie, nie ułatwia ich odnalezienia. Na biurku powinno leżeć tylko to, co jest aktualnie potrzebne. Wszystko, co było potrzebne wczoraj, albo będzie potrzebne jutro, schowaj do szafy.
 
Skup się na zadaniu
 
Wyłącz wszelkie powiadomienia internetowe, wycisz telefon. Poproś, by nikt ci nie przeszkadzał. Zaplanuj sobie wykonanie jednorazowo tylko jednej rzeczy i trzymaj się tego. Nie oszukuj sam siebie, podzielność uwagi nie ułatwia wykonywania trzech rzeczy naraz. Jest dobra, gdy jednocześnie bawisz się z dziećmi i zerkasz w telewizor, ale nie w pracy.
 
Deleguj obowiązki
 
Nie bój się przerzucić części zadań na pracowników. Naprawdę nie musisz robić wszystkiego samodzielnie. Otaczaj się ludźmi, do których masz zaufanie. To znacznie ułatwia pracę zespołową. Pamiętaj – jesteś szefem, ale nie jedynym i niezastąpionym pracownikiem w firmie.
 
Przerwa na lunch nie powinna być niczym innym
 
Standardowy posiłek nie trwa dłużej niż pół godziny, a jednak przerwa na lunch często rozciąga się w czasie i… przestrzeni. Nie musisz jeść w ulubionej restauracji, jeśli jest na drugim końcu miasta. Pomyśl, ile czasu tracisz na sam dojazd i powrót. Jedz sam, jedzenie ze znajomymi zazwyczaj przeciąga się do godziny, czasem nawet dwóch.
 
Unikaj pożeraczy czasu
 
Ustal godziny, w których przyjmujesz interesantów. Dotyczy to także pracowników, bez wcześniejszego umówienia mogą przyjść tylko w naprawdę bardzo pilnych sprawach. Nie słuchaj radia w pracy, nie wychodź na spotkania za wcześnie, unikaj niepotrzebnego przedłużania zebrań i spotkań ze współpracownikami. Poproś żonę i dzieci, by dzwonili do ciebie tylko wtedy, gdy sytuacja naprawdę tego wymaga. Skróć do minimum czas zabierania się za pracę. Po prostu zacznij pracować.
 
Wypracuj dobre nawyki
 
Nie wystarczy raz posprzątać na biurku, utrzymuj porządek stale, najlepiej sprzątać na koniec dnia. Nie wystarczy zerknąć w kalendarz raz na tydzień, rób to codziennie. Nie wystarczy zaplanować, trzeba jeszcze trzymać się planów. Na początku może wydawać się to trudne, ale z czasem zauważysz, że nowe metody pracy są przyjemniejsze i znacznie skracają jej czas.
 
Nie myśl o pracy w domu
 
Naucz się mentalnie oddzielać pracę od życia rodzinnego. Jeśli możesz, wyłącz służbowy telefon po godzinach pracy. Ten prywatny powinni znać tylko najbardziej zaufani pracownicy. Ciesz się czasem spędzanym w gronie bliskich. Niech będzie dla ciebie siłą napędową na kolejny dzień.
 
Więcej info można znaleźć na blogu Monedo Now: https://www.monedo.pl/now/blog/firma/zarzadzanie-czasem/
 
Materiał Partnera
Vote it up
313
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!