Czy żarówki LED są dziś jedynym wyjściem?

W nowoczesnym świecie wybór czystej energii jest niemal nieodzowny. Zwrócenie się ku źródłom energooszczędnym to nie tylko kwestia ekonomii, ale i ekologii. Jednym z najprostszych sposobów, by włączyć się w ten chwalebny trend, jest zastosowanie w swoim mieszkaniu żarówek LED.
 
Żarówki LED i ekologia
 
Ochrona środowiska stosunkowo niedawno zyskała należne miejsce na liście naszych priorytetów. Dzisiaj świadomość obywatela społeczeństwa XXI wieku na temat ekologii jest nieporównywalnie większa niż nawet dwadzieścia lat temu. Źródłem tej wiedzy, a co za tym idzie coraz większej troski, są niepokojące doniesienia o alarmującym stanie, w jakim znajduje się nasza planeta. Chcąc chronić środowisko, wcale nie trzeba podejmować heroicznych decyzji ani przykuwać się łańcuchami do bram elektrowni – wystarczą drobne kroki, które – kiedy się je zsumuje – przynieść mogą wspaniałe efekty. Czy zastanawiałeś się, jak ważnym elementem w twoim gospodarstwie domowym są żarówki? Czy pomyślałeś, że decyzja wymiany tradycyjnych "szklanych baniek" na LEDy może przynieść korzyść nie tylko tobie, ale także całej planecie?
 
Żarówki LED i ekonomia
 
To kwestia czasu, kiedy żarówki LED całkowicie wyprą z rynku tradycyjne źródła światła. Oświetlenia tego typu pozbędą się nie tylko gospodarstwa domowe, ale także biura i miasta. Te ostatnie wkrótce wymienią oświetlające większość ulic lampy sodowe na bardziej http://jula.pl/catalog/elektryka-i-oswietlenie/zarowki/ ekologiczne LED-y. Jednak nie tylko ekologia będzie tutaj czynnikiem decydującym, ale przede wszystkim ekonomia, czyli po prostu oszczędność. Miasta, które uparcie trwają przy tradycyjnym oświetleniu, dziś nawet połowę energii zużywają na oświetlenie ulic. Mało to rozsądne, zważywszy na fakt, że żarówki LED umożliwiają ograniczenie dotychczasowych kosztów nawet o 70 procent. Oszczędności samorządów, które zdecydowały się na ten prośrodowiskowy krok, liczy się w setkach tysięcy rocznie. Ta inwestycja się zwraca. 
 
Żarówki LED w domu
 
Czy miejską ekonomię można przełożyć na budżet domowy? Czy stosując żarówki LED w naszych mieszkaniach, również możemy liczyć na odczuwalne oszczędności? Choć jeszcze jakiś czas temu możnaby toczyć na ten temat zażartą dyskusję, dziś odpowiedź jest prosta: jak najbardziej! Przede wszystkim, LED-y są dziś znacznie tańsze niż przed laty, zatem taka inwestycja nie obciąży nadto budżetu domowego. Druga kwestia to wytrzymałość żarówek energooszczędnych. Dzisiejsze LED-y są znacznie trwalsze niż żarówki tradycyjne, co oznacza, że będziemy wymieniać je rzadziej. Oświetlenie LED potrafi świecić nawet 25 tysięcy godzin, a więc blisko 25 lat. Specjaliści twierdzą, że wymiana wszystkich domowych żarówek na LED-y, pozwoli nam zaoszczędzić około 50 złotych rocznie na jednej żarówce. Taka inwestycja zwróci się nam zatem po około 2 latach korzystania. Powracamy tym samym do pytania, czy ekonomię samorządową można „przetłumaczyć" na domową. Cóż, wychodzi na to, że owszem. I to nawet w krótszym czasie! Inwestycja w energooszczędne żarówki powinna być zatem jednym z naszych pierwszych planów zakupowych na najbliższe miesiące. Powinniśmy mieć świadomość, że każdy kolejny dzień, kiedy w naszych mieszkaniach świecą żarówki tradycyjne oznacza wymierne straty – nie tylko dla portfela, ale tez dla środowiska. 
 
Jeszcze trochę o ekologii
 
Zgodnie z raportem World Energy Outlook przygotowanym przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), emisja dwutlenku węgla do 2030 roku może wzrosnąć nawet o 45%. Doprowadzi to do średniego podniesienia się temperatury o całe 6°C. Naukowcy ostrzegają, że taki skok temperatury na Ziemi doprowadzi do topnienia lodowców, co przyczyni się do podniesienia poziomu mórz i eskalacji anomalii powodowych. Upały, trąby powietrzne, huragany, gradobicia, susze i powodzie wytrąca z równowagi cały ekosystem, skutkując wymieraniem kolejnych gatunków i załamaniem się łańcucha pokarmowego. W tej chwili aż 20 procent całkowitej światowej emisji CO2 ma swoje źródło w sztucznym oświetleniu. Żarówki LED to zatem mały, ale istotny krok ku spadkowi emisji gazów cieplarnianych. Kolejnym ekologicznym argumentem jest utylizacja żarówek LED, które nie zawierają rtęci ani innych niekorzystnych substancji, a zatem o wiele łatwiej poddać je recyclingowi. W ten sposób argument ekonomiczny spotyka się z ekologicznym – oszczędzając pieniądze, masz zauważalny wpływ na obniżanie się emisji gazów cieplarnianych.
 
Przechodząc ze sfery makro do mikro, ciepłe i jasne światło żarówek LED jest po prostu o wiele przyjemniejsze od tradycyjnego, dostarczanego przez klasyczne „szklane bańki". Świetlówki energooszczędne nie nagrzewają się tak bardzo, a więc ryzyko oparzenia jest znacznie mniejsze. To najwyższy czas, by dołączyć do nowoczesnego społeczeństwa i zacząć stosować rozwiązania korzystne z punktu widzenia ekonomii i ekologii.
 
Materiał Partnera
 
Vote it up
342
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!