Zamieszkać w Warszawie – czy warto kupować własne mieszkanie?

Warszawa daje wiele możliwości. Stolica przyciąga zarówno ludzi biznesu, którzy inwestują tu duże pieniądze, by być blisko swoich klientów, a jednocześnie młodych ludzi po studiach, szukających zatrudnienia i ciekawej pracy na start. Z Warszawą wiążą swoje marzenia o samorealizacji zarówno wyzwoleni i wiecznie zajęci single, jak i rodziny pragnące korzystać z miejskiej nauki, kultury, sztuki i rozrywki, które chcą by ich dzieci miały dostęp do dobrych szkół i mogły się rozwijać.
 

W związku z tym, kwietnie w stolicy budownictwo mieszkaniowe, zwłaszcza, że ludność zamieszkująca region warszawski należy do części społeczeństwa o najlepszym uposażeniu, oczywiście statystycznie rzecz ujmując. Pojawia się pytanie, gdzie najlepiej jest w Warszawie zamieszkać? Żoliborz, Ursynów, Ochota, a może Praga czy lepiej wybrać miejsce na swój dom na podmiejskich rogatkach? Tym bardziej, że zakup mieszkania to swojego rodzaju inwestycja. Czy i w jakie mieszkanie w Warszawie zatem warto zainwestować? No i czy mogą sobie pozwolić na to ludzie młodzi?

Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie?

Według raportu Bankier.pl z września 2016, używane lokum w Warszawie wyceniano na 8220 zł/m². Dla porównania, kolejne pod względem cen, podobnie jak w przypadku nowych mieszkań, są Kraków (6864 zł/m²) i Poznań (5934 zł/m²). Tuż za nimi plasuje się Wrocław (5930 zł/m²). Najtańsza jest natomiast Łódź (3880 zł/m²) i Katowice (4175 zł/m²). To daje obraz, że żeby w ogóle myśleć o zakupie mieszkania w Warszawie, trzeba nastawić się wysoki pułap cenowy.

W Warszawie różnica pomiędzy nowym mieszkaniem a lokum z rynku wtórnego wynosi średnio ponad 500 zł. Używane mieszkanie o powierzchni 38-60 m² kosztowało w Warszawie we wrześniu średnio 8266 zł/m². Poszukujący nowych mieszkań o analogicznym średnim metrażu w stolicy, najczęściej mogli zobaczyć w ofertach stawki na poziomie 7700 zł/m².

Wsparcie mieszkaniowe dla młodych

Dla młodych rok 2017 jest szansą na dopłaty do zakupu mieszkania. Od stycznia uruchomiona zostaje druga część środków z programu Mieszkanie Dla Młodych. Czasu na złożenie wniosku o dopłatę do kredytu na zakup mieszkania może być niewiele. Trzeba skompletować odpowiednie dokumenty, zgłaszając się wcześniej do banku i wspólnie z doradcą uzgadniając co jest potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie. Politykę informacyjną w tym temacie prowadzi m.in. Bank Pekao SA.

Od stycznia 2017 roku obowiązuje przy zakupie mieszkania 20% wkład własny. W takich bankach, jak BGŻ BNP Paribas, BOŚ i Euro Bank zamiast 85% finansowanych jest już nie więcej niż 80 proc. wartości nieruchomości. Nie jest to jednak zjawisko powszechne, bo niektóre banki (np. Bank Millennium) ciągle jeszcze udzielają kredytów przy wkładzie wynoszącym tylko 10%. Warto więc zrobić szerokie rozeznanie w ofertach placówek bankowych, zanim zapadnie ostateczna decyzja o zakupie mieszkania z pomocą banku.

Która dzielnica Warszawy na swoje "eM"?

Śródmieście Warszawy od zawsze było najbardziej opłacalne, aczkolwiek ceny nie są tu najniższe. Dobra lokalizacja i standard odpowiadają swojej wartości. Tu dobrze jest inwestować, jeśli ma się nadwyżkę funduszy, bo apartament można wynająć np. na kancelarię lub mieszkanie dla kogoś, kogo stać na większy czynsz, by być bliżej tego, co dzieje się w centrum. Czy jednak warto zainwestować i kupić nowe mieszkanie stricte dla siebie w centrum Warszawy? To zależy, co dla kogo jest priorytetem, bo ceny wcale nie są aż tak drastycznie inne niż w pozostałych rejonach miasta.

Wilanów jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta. Warto jest wziąć pod uwagę kupno mieszkania właśnie w tej dzielnicy. Ceny kształtują się w tym rejonie mniej więcej na poziomie 7000 zł za m²,  ale jak na ten region to nie jest to cena wygórowana.  

Na warszawskiej Woli natomiast - świetnie rozwiniętej dzielnicy z tradycjami, jest z kolei kompleks apartamentowy Blisko Wola. Osiedle zlokalizowano na obszernym terenie pomiędzy ulicami Marcina Kasprzaka, Juliusza Ordona i Alei Prymasa Tysiąclecia. Sklepy, przedszkole, duży park z fontanną, place zabaw i boisko - to osiedle może się podobać.

Łomianki na obrzeżach Warszawy uważane są za całkiem ładną okolicę, wyjątkowo atrakcyjną dla miłośników przyrody. Niedaleko jest tam jezioro i rzeka. W samym centrum miasteczka jest ciekawie wykończony drewnem budynek Arkadia Łomianki, z pięknymi mieszkaniami w stosunkowo przystępnej cenie.

Piękne otoczenie zieleni i dobre warunki do życia dla rodzin z dziećmi są na osiedlu Włochy. Wśród opinii, które można zauważyć na forach internetowych, na Wochach można kupić ładne „mieszkania dwupoziomowe z kominkiem oraz naprawdę dużą loggią i salonem.” Internauci podkreślają, że jeśli chodzi o cenę za ten standard, to jest do zaakceptowania.

Mieszkaniowe przywileje 2017

Po pierwsze MDM czyli Mieszkanie Dla Młodych – preferencyjny program mieszkaniowy, z którego skorzystać mogą zarówno małżeństwa, jak i osoby samotnie wychowujące dzieci czy osoby niepozostające w związku małżeńskim, tzw. single. Warunkiem jest tu nie przekroczona granica wieku 35 lat. Innymi słowy, w roku 2017 o kredyt mogą starać się osoby urodzone w 1982 roku lub później. W przypadku małżeństw wystarczy, aby to kryterium spełniła jedna osoba. 2017 rok jest kontynuacją poprzedniej edycji programu.

Po drugie wiele deweloperów proponuje swoje warunki preferencyjne – promocje w pakietach, które przy odrobinie przemyślenia, kalkulacji i zaangażowania mogą obniżyć koszt zakupu swojego „eM”. Wśród takich dodatkowych korzyści wymienić można m.in. wykończenie w cenie mieszkania przez dewelopera, zawierające się już w cenie nabywanego lokalu; specjalny indywidualny projekt mieszkania i jego designerską aranżację; karty rabatowe na zakupy i usługi albo bezpłatne doradztwo kredytowe współpracującego z deweloperem specjalisty finansowego.

W ofercie warszawskiego dewelopera Polnord można też np. zarobić dodatkowe 5000 zł za polecenie kolejnemu klientowi, który zdecyduje się na zakup i podpisze umowę. W ofercie tej firmy, z którą można zapoznać się tu: http://www.polnord.pl/oferta/warszawa/, są ostatnio mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach: Stacja Kazimierz – prawdopodobnie „najlepsza miejscówka na Woli”, jak twierdzi właściciel inwestycji; osiedle Śródmieście Wilanów czy Brzozowy Zakątek. Przy okazji dodajmy, że ceny u tego inwestora z uwzględnieniem promocji przedstawiają się na poziomie od  7 499 zł za metr za mieszkanie 56-metrowe.

Warszawa dla nowych, młodych mieszkańców jest wyborem niewątpliwie perspektywicznym.

Materiał Partnera

Vote it up
101
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!