Jak kupować przy cukrzycy?

Dzieki niej będziesz jeść kolorowe, świeże i co ważne zdrowe produkty
 

Dieta to ważny klucz do cukrzycy – w chorobie i w jej zapobieganiu. Tymczasem dietetyczne ograniczenia sprawiają 48 procentom cukrzyków największy kłopot, wynika z sondażu magazynu „Diabetyk”. Znacznie mniej chorych jako kłopot numer 1 wskazało na stres wynikający z przewlekłej choroby i kontrolę glukozy. A przecież dieta dla osoby zdrowej, tylko zagrożonej chorobą, może być jeszcze większym problemem.

Jak ułatwić sobie życie, unikać pokus? Najlepiej nie kupować tego, co szkodzi. Odrobina fachowej wiedzyi planowanie zakupów ułatwią Ci to zadanie.

1. Unikaj produktów przetowrzonych, gotowych dań, zaś w supermarketach trzymaj się alejek ze świeżą żywnością
Twoi dziadkowie, będąc w Twoim wieku, nie znali gotowych dań, barwnych musów owocowych, batonów zbożowych w czekoladzie czy mrożonej pizzy. Na pewno jednak rozpoznaliby świeże owoce i warzywa, mięso, drób, ryby i inne produkty w stanie naturalnym. Przenieś się w ich czasy, kupuj jabłka zamiast deseru o smaku jabłka, chudy schab (upieczesz go w domu) zamiast kiełbasy i świeżą zieloną sałatę zamiast gotowej sałatki Cezara z tłustym sosem i grzankami. W ten sposób zjesz więcej witamin i minerałów, mniej soli, cukru, skrobi oraz tłuszczów ukrytych w wielu produktach przetworzonych.

2. Pół Twojego wózka niech zapełnią świeże, kolorowe produkty
Kolory świadczą między innymi o zawartości przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki – wroga naszego organizmu. Im intensywniejszy kolor warzyw i owoców, tym lepiej. Wybieraj jaskrawoczerwone pomidory i paprykę, wściekle pomarańczową marchew, ciemnozielone brokuły i szpinak. Na University of Leicester dowiedziono, że osoby, które jadły dziennie 12,2 dag zielonych warzyw, były o 14 proc. mniej narażone na cukrzycę niż pozostałe.

Jeśli masz cukrzycę, musisz unikać węglowodanów prostych , sięgaj więc po warzywa bogate w skrobię i po warzywa strączkowe. Ananasy i brzoskwinie z puszki zostaw na półce.

Vote it up
1902
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!