Wyprasuj problem z fornirem

Łatwo można stwierdzić, że fornir odkleił się od podłoża, jeżeli podczas opukiwania paznokciami wydaje głuchy odgłos
 

Jeśli przy takiej kontroli odgłos jest stłumiony, to fornir trzyma się bardzo dobrze. Jeżeli potrzebny ci jest jedynie niewielki kawałek okleiny do dokonania naprawy, zwróćsię do najbliższego stolarza. Na pewno sprzeda ci go tanio i dobierze właściwy kawałek.

Dopasowywanie
W wypadku szczególnie ozdobnych fornirów, takich jak czeczota lub z innego drewna z bogatym usłojeniem, musisz dokładnie dopasawać łatkę do rysunku słojów. Przygotuj papierową ramkę o wielkości planowanej łaty. Przesuwaj ją po powierzchni arkusza forniru, aż znajdziesz fragment najlepiej pasujący do słojów na powierzchni mebla.
Antyki czasami okleinowane są fornirem, który jest już zupełnie niedostępny. Jeżeli musisz zrobić łatę w widocznym miejscu i nie możesz znaleźć odpowiedniego materiału, weź kawałek wycięty z mniej widocznego miejsca i użyj go do załatania uszkodzenia. Do wykonania łaty w miejscu, z którego ją „pożyczyłeś”, dobierz możliwie najstaranniej kawałek dostępnego forniru.

Pogrubianie forniru

Jeżeli materiał na łatę jest zbyt cienki, możesz go pogrubić, sklejając 2 arkusze. Zanim je skleisz, zeszlifuj spodni fornir na właściwą grubość. Słoje dolnego arkusza powinny biec prostopadle do słojów arkusza górnego.

Kłopoty z pęcherzami

Żeby zlikwidować pęcherze na fornirze, przetnij żyletką wypukłość wzdłuż słojów drewna. Strzykawką wprowadź klej pod warstwę forniru, dociśnij ciężkim i płaskim odważnikiem i pozostaw na co najmniej 12 godzin.

Prasowanie problemu
Jeżeli fornir nawet po podklejeniu klejem glutenowym nadal odstaje, połóż na pęcherzu kawałek folii aluminiowej i prasuj żelazkiem ustawionym na niską temperaturę. Jednorazowe prasowanie nie powinno trwać dłużej niż 10 s. W tym czasie sprawdzaj, czy fornir nie pęka. Na miejsce naprawy połóżkawałek grubej sklejki i całość ściśnij ściskami stolarskimi.

Vote it up
733
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!