Wypożyczenie auta – kaucja czy całkowite ubezpieczenie?

W dobie rosnących cen benzyny może się okazać, że taniej jest dojechać z naszego miejsca zamieszkania nad morze albo w góry, korzystając z publicznego transportu czy okazyjnych lotów krajowych. Co jednak zrobić w przypadku, gdy będziemy chcieli zwiedzić okolicę lube też odwiedzić rodzinę mieszkającą w pobliżu albo gdy podczas wakacji zagranicznych postanowimy ruszyć się z hotelu i poznać lokalny folklor? W każdym z tych przypadków pomóc może lokalna wypożyczalnia samochodów.
 
Ceny wypożyczenia konkretnych modeli aut różnią się od siebie w zależności od klasy danego modelu, jego wyposażenia, czasu trwania usługi oraz kraju, a nawet miasta, w którym chcemy wypożyczyć pojazd. Żeby tanio wypożyczyć samochód warto wcześniej porównać oferty różnych firm.
 
Jak wypożyczyć auto?
 
Nie każdy może wypożyczyć auto od ręki. Trzeba spełnić kilka warunków, które znajdziemy w wewnętrznym regulaminie firmy, jak np. „rent a car”. W większości wypożyczalni kierowca musi mieć prawo jazdy przez minimum rok oraz mieć ukończone 21 lat. W wielu wypadkach niezbędna będzie również karta kredytowa lub debetowa, na której, na czas wynajmu, zostanie zablokowana kwota kaucji. Kiedy jednak już uda nam się spełnić wszystkie wymagania i okaże się, że możemy wypożyczyć pojazd bez przeszkód, stajemy przed wyborem, czy decydować się na wykup dodatkowych opcji. Warto zastanowić się, czy chcemy opłacić dodatkowe ubezpieczanie, czy wolimy zaryzykować utratę kaucji początkowej oraz narażać się na dodatkowe koszty w przypadku jakiejkolwiek kolizji z udziałem wypożyczonego auta.
 
Wypadek z udziałem wynajętego samochodu
 
Wypadek może zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej ostrożnemu kierowcy. Sytuacja jest prosta, gdy w wynajęty samochód wjechał inny kierowca – wówczas koszty naprawy są pokrywane z OC sprawcy. Jednak trzeba pamiętać, by w takiej sytuacji zawsze na miejsce zdarzenia wezwać policję oraz niezwłocznie zawiadomić wypożyczalnię, z której pochodzi pojazd, którym się poruszaliśmy.
 
Gdy za uszkodzenie odpowiada osoba wypożyczająca, nie można ustalić sprawcy zdarzenia albo przyczyną powstałej szkody jest siła naturalna, sytuacja staję się bardziej skomplikowana i możemy zostać obciążeni kosztami naprawy pojazdu.
 
Dodatkowe ubezpieczenie wypożyczonego samochodu
 
Większość wypożyczalni proponuje dodatkowe ubezpieczenie znoszące udział własny wypożyczającego w szkodzie. Jego zakres ustalany jest przez firmę wypożyczającą nam auto i może obejmować zarówno szkody zewnętrzne, powstałe w wyniku kolizji, jak również uszkodzenie opon, szyb, a nawet wycieraczek. Niewiele przedsiębiorstw proponuje ubezpieczenie od kradzieży wynajętego samochodu, jednak można znaleźć i takie. Jedną z nich jest carfree.pl, która oferuję wynajem aut w aż 17 lokalizacjach na terenie Polski. Przed wyborem dodatkowej opcji ubezpieczenia należy jednak wnikliwie przeczytać umowę, jaką przedstawi nam pracownik wypożyczalni. Może się bowiem okazać, że pomimo wykupionego ubezpieczenia i tak zostaniemy obciążeni kosztami naprawy.
 
Wiele osób, korzystających z usług wypożyczalni samochodów, zwłaszcza za granicą, decyduje się na wykup dodatkowego ubezpieczenia w niezależnej instytucji, niezwiązanej z wypożyczalniami. Na rynku istnieje kilka tego typu firm, które zajmują się ubezpieczeniem wkładu własnego klienta. W praktyce oznacza to, że szkoda początkowo pokrywana jest z kaucji, jaką zostawiliśmy w wypożyczalni, a następnie – po przesłaniu kompletu dokumentów do firmy, w której wykupiliśmy ubezpieczenie, kwota jest zwracana na nasze konto.
 
Każdy z nas musi sam zdecydować, która z powyższych opcji będzie dla niego najkorzystniejsza.
 
Materiał Partnera
Vote it up
220
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!