Nietypowe wyzwania? Wyciągarka samochodowa pomoże!

Każdy holownik czy pomoc drogowa wyposażone są w wyciągarkę samochodową. Dzięki temu można szybko i sprawnie wyciągnąć pojazd z różnych tarapatów. Wyciągarka to sprzęt profesjonalny, o dużej mocy, odporny na ekstremalne warunki. Nie zawsze jednak skorzystanie z pomocy służb ratowniczych jest możliwe, np. kiedy brak jest drogi dojazdowej lub tereny są znacznie oddalone od aglomeracji miejskich. Okazuje się, że nie zawsze także holownik w ogóle jest konieczny, ponieważ można skutecznie pomóc sobie we własnym zakresie, jeśli na wyposażeniu samochodu znajduje się mała, lekka, ale wydajna wyciągarka samochodowa.
 
Do jakich celów można wykorzystać wyciągarkę samochodową?
 
Głównym zadaniem tego urządzenia jest wyciągnięcie pojazdu na równą i w miarę stabilną powierzchnię. Dzięki wyciągarce można na przykład wyciągnąć samochód z rowu, gdy ugrzęźnie w błocie lub piachu, zakopie się w śniegu czy stoczy się po zboczu i nie może podjechać z powrotem na górę. Miłośnikom off-road często zdarzają się niespodziewane, przykre przypadki zapadnięcia się kół w zagłębienie terenu lub zaklinowania pojazdu w jakiejś dziurze. Jednak dzięki posiadaniu wyciągarki, bez obaw kontynuują dalszą podróż, nieraz w bardzo trudnych warunkach terenowych. Dzięki wyciągarce można ponadto wciągnąć pojazd na wysoki brzeg rzeki. Wyciągarka może przydać się również do innych celów. Korzystają z nie nawet wędkarze podczas wodowania i wyciągania łodzi na brzeg. Więcej interesujących informacji o wyciągarkach można znaleźć w artykule „Uwielbiasz jazdę terenową? Zaopatrz się w wyciągarkę samochodową”.
 
Rodzaje wyciągarek
 
Najtańsze są lekkie (ok. 20 kg) i proste w obsłudze wyciągarki ręczne. Wymagają jednak od użytkownika dużej siły do obsługi. Wśród pasjonatów off-road najbardziej popularne są modele elektryczne, z uwagi na wysoką sprawność i wydajność. Czerpią one prąd z akumulatora (najczęściej dwóch) i posiadają własny silnik, dzięki czemu przydatne są nawet wtedy, gdy akumulator w samochodzie jest rozładowany. Szybko i łatwo radzą sobie z wyciągnięciem pojazdu z kolein, czy błota. Niewątpliwą ich zaletą jest również łatwy montaż i możliwość wyposażenia samochodu w dwa takie urządzenia (jedno z przodu, a drugie z tyłu). Wyciągarki hydrauliczne uzależnione są od pracy silnika samochodu. Korzystają one z pompy wspomagania układu kierowniczego pojazdu albo wyposażone są w dodatkową pompę hydrauliczną. Chociaż urządzenia tego typu są droższe od elektrycznych i pracują wolniej, jednak mają inne zalety – są łatwe w montażu i obsłudze, wodoodporne, niezawodne i trwałe. Wyciągarki mechaniczne korzystają bezpośrednio z pracy silnika samochodu i mają dużą moc. Cechuje je znaczna szybkość pracy, odporność na trudne warunki (woda i zabrudzenia) i niezawodność. Niestety, są bardzo ciężkie (ok. 100 kg). Najważniejsze w wyborze jest, aby odpowiednio dobrać rodzaj i moc urządzenia do własnych potrzeb.
 
Parametry wyciągarki decydujące o jej skuteczności
 
Najistotniejszym parametrem wyciągarki jest jej uciąg. Określa on, jaką masę może dane urządzenie skutecznie pociągnąć. Wyciągarka powinna być tak dobrana, aby jej uciąg był 1,5 razy większy od masy pojazdu, wyrażonej w funtach. Jako przykład, najczęściej podaje się 12 tys. ibs, co oznacza, że dana wyciągarka jest w stanie wyciągnąć pojazd o masie ok. 5,5 tony. Siła uciągu danego modelu wyciągarki podana jest przez producenta na tabliczce znamionowej urządzenia. Warto jednak wiedzieć, że różni się ona na różnych odcinkach liny (w miarę, jak lina jest nawijana na bęben, jej wartość ulega zmniejszeniu). Do pozostałych, istotnych parametrów należy waga oraz moc urządzenia. Podczas wyboru odpowiedniej wyciągarki, oprócz jej przeznaczenia, które decyduje o wyborze parametrów, należy również wziąć pod uwagę jego jakość. Warto, pomimo znacznie wyższej ceny, zakupić sprzęt dobrej jakości, odporny na uszkodzenia i gwarantujący bezawaryjną pracę przez wiele lat. Dużą popularnością cieszą się na rynku wyciągarki samochodowe Dragon Winch oferowane w wielu wariantach.
 
Wybór odpowiedniej do potrzeb wyciągarki samochodowej nie powinien być trudny, ponieważ na rynku znaleźć można bardzo bogaty wybór modeli, o zróżnicowanych parametrach technicznych, przy równoczesnym zachowaniu wysokiej jakości.
 
Materiał Partnera
Vote it up
325
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!