Wybierasz się na narty? Sprawdź, jakie zagrożenia czyhają na stoku

Zaśnieżone stoki wyglądają pięknie, ale mogą okazać się również niebezpieczne. Na turystów podczas zimowych urlopów czyha wiele zagrożeń. O czym należy pamiętać, zanim zdecydujemy się na pierwszy zjazd?
 
Trudne warunki atmosferyczne
 
Zima to kapryśna pora roku. O jej zdradliwym charakterze możemy przekonać się zwłaszcza podczas pobytu w górach. Warunki atmosferyczne mogą zmienić się w przeciągu kilku chwil, a brak przygotowania na taką okoliczność może postawić nas w trudnej sytuacji. Wybierając się na stok, pamiętajmy o tym, że zimowe dni są krótsze. Może się to wiązać z dużym ochłodzeniem i ograniczoną widocznością. Ubierajmy się adekwatnie do warunków panujących na zewnątrz. Przy minusowych temperaturach wysiłek fizyczny może doprowadzić do szybszego wycieńczenia i wychłodzenia organizmu. Zwróćmy na to uwagę, zwłaszcza gdy planujemy dalszą górską wędrówkę. Chłód w połączeniu z silnym wiatrem może potęgować uczucie zmęczenia i utrudniać oddychanie.
 
Zdradliwe może okazać się także słońce. Promienie ogrzewające stok mogą doprowadzić do tworzenia się lodowej tafli, która utrudni nam kontrolę nad prędkością zjazdu. Dodatkowo jego intensywny blask może nas oślepiać, pamiętajmy więc by zawsze zabierać ze sobą gogle narciarskie. 
 
Stan pokrywy śnieżnej
 
Przed każdym wejściem na stok powinniśmy upewnić się, jakie panują aktualnie warunki narciarskie. Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że warunki do zjazdów są idealne, trzeba jednak wziąć poprawkę na kilka czynników. Wspomniane już wcześniej słońce może roztopić wierzchnią warstwę śniegu, a to w połączeniu z mrozem sprawi, że na stok pokryje cienka warstwa lodu. To utrudni manewry oraz kontrolę nad prędkością. W niektórych punktach tras problemem może być nierównomierne naśnieżenie. Gdzieniegdzie śnieg może stopnieć, odsłaniając tym samym kretowiska, duże kamienie oraz wystające korzenie drzew.   
 
Inni użytkownicy stoku
 
Zakładając narty na nogi, pamiętajmy o jednym – na stoku jest również wielu innych narciarzy. Zachowujmy się więc tak, by nie stwarzać niebezpieczeństwa wobec pozostałych. Brawurę i lekkomyślność pozostawmy poza stokiem – tutaj nawet niewielki błąd może skutkować groźnym wypadkiem. Dobierajmy trasy zjazdowe względem naszych możliwości i umiejętności. Jeśli jesteśmy początkującymi narciarzami, wybierajmy te oznaczone na zielono – unikajmy szlaków czerwonych i czarnych. Zapoznajmy się także z procedurą postępowania w trakcie wypadku.
 
Przed wyjazdem zaopatrzmy się również w ubezpieczenie turystyczne. Wypadek w górach może sprawić, że będziemy wymagać transportu medycznego (np. śmigłowcem), lub niezbędna okaże się pomoc górskich służb ratunkowych. Turystyczna polisa na życie zapewni nam kompleksową ochronę niezależnie od tego, czy szusujemy po polskich, czy zagranicznych stokach.  
 
Materiał Partnera
Vote it up
211
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!