Wszystko, czego nie wiecie jeszcze o pizzy

Pizza to jedno z najbardziej uwielbianych dań na świecie. Z pewnością zjadacie ją regularnie, czy to w pizzeriach ze znajomymi, czy w domu z rodziną, na imprezie, randce lub biznesowym brunchu. Czy wiecie jednak wszystko o tym okrągłym placku na drożdżach z dodatkami? Przedstawiamy kilka nieoczywistych faktów o pizzy.
 
Pizza jest zdrowa!
 
Włosi – kto inny – odkryli, że pizza ma, wbrew obiegowej opinii, dobry wpływ na zdrowie. Według artykułu z International Journal of Cancer, jedzenie pizzy przynajmniej raz w tygodniu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Częste jedzenie pizzy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka przełyku o 59 procent, a także raka jelita grubego o 26 procent i raka ust o 34 procent. Naukowcy wnioskują, że to zbawienny wpływ niezbędnego na pizzy sosu pomidorowego, który zawiera dużo likopenu, przeciwutleniacza z grupy karotenów. Sos z pomidorów zawiera też sporo flawonoidów, które pomagają poprawić odporność. Średniej wielkości kawałek pizzy stanowi 35 procent dziennego zapotrzebowania na białko.
 
Włosi ją wynaleźli…
 
To pewnie wie każdy – pizza to danie typowo włoskie. Ale jak dokładnie się narodziła? Pierwsze wzmianki o pizzy pochodzą z 997 roku. W tamtych czasach jednak były to po prostu okrągłe placki z ryba, bazylia czy serem, konsumowane głównie przez biedotę. Pizza nie miała dobrej sławy aż do 1889 roku, kiedy podano ją królowej Włoch Małgorzacie Sabaudzkiej. Wizytowała ona Neapol i chciano ugościć ją lokalnym przysmakiem. Królowa pokochała pizzę. Jeden z rodzajów jej podany – prosta pizza z pomidorami i mozzarellą, zyskał w hołdzie nazwę od jej imienia – Margherita. Od tego momentu zaczyna się spektakularna kariera pizzy, która spod włoskich strzech trafia na stoły całego świata. Bardzo szybko, za sprawą imigrantów, pizza zawędrowała do Stanów Zjednoczonych – pod koniec XIX wieku.
 
…a Amerykanie pokochali
 
Pierwsza pizzeria w USA powstała w 1905 roku i nazywała się Lombardi. Amerykanie zakochali się w placku rodem z Włoszech. Aktualnie w całych Stanach jest ponad 70 tysięcy pizzerii. Roczny rynek pizzy wart jest 38 miliardów dolarów. Od 1987 roku w USA obchodzi się miesiąc pizzy – przez cały październik. Na całym świecie rocznie sprzedaje się 5 miliardów sztuk pizzy, z czego około 3 miliardy tylko w USA. Każdego dnia Amerykanie zjadają tyle sztuk pizzy, ile pokryłoby 100 akrów pola. Ponad 10 procent całkowitej sprzedaży jedzenia USA stanowi sprzedaż pizzy. W wieczór Super Bowl, czyli finał ligi amerykańskiego futbolu, sprzedaje się 2,5 milionów sztuk pizzy w całych Stanach. Miłość Amerykanów do pizzy, zwłaszcza tych w Nowym Jorku, obrazuje istnienie niepisanego prawa, które mówi, że koszt jazdy metrem powinien być mniej więcej równy kosztowi jednego kawałka pizzy.
 
Największa, najdroższa, najdziwniejsza pizza
 
Największa pizza kiedykolwiek zrobiona nazywała się Ottavia i wykonano ją w Rzymie 13 grudnia 2012 roku. Najdroższą pizzę znajdziecie w Nino’s Bellissima Pizza na Manhatanie w Nowym Jorku. W menu są placki z tak oryginalnymi składnikami, jak trufle, homar lub kawior w „przystępnej” cenie 1000 dolarów za kawałek. Pozostając w temacie dziwnych smaków pizzy – co kraj, to obyczaj. Pizza na całym świecie występuje w wielu odmianach, niektóre są bardzo dziwne. Naszą uwagę przykuła „happy pizza” z Kambodży z dodatkiem marihuany. Rzeczywiście, niektórzy mogą być po niej szczęśliwi. W Australii jedzą pizzę z jajkiem. Nazywa się ona Aussie pizza (tak po angielsku mówi się na Australijczyków) i występuje też z bekonem. Przepis na nią znajdziecie nawet na stronie internetowej rządu z antypodów. Gdybyście mieli z kolei ochotę na pizzę z drukarki, to też jest już taka możliwość – firma z Austin na zlecenie NASA produkuje tym pizzę 3D dla astronautów.
 
Nabraliście ochoty na kawałek pizzy? A może jest sobota wieczór i wydaje Wam się, że to idealny moment by zjeść pizzę? Macie rację – sobota jest najpopularniejszym dniem jedzenia pizzy dookoła całego globu. Polecamy skusić się na promocje na pizzę w Pizza Hut (sprawdźcie je tutaj: https://pizzahut.pl/), czyli sieci – kolejny ciekawy fakt – która ma ponad 11 tysięcy lokali na świecie. Smacznego!
 
Materiał Partnera
 
Źródła:
Vote it up
90
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!