Wrzody żołądka - najczęstsze przyczyny

Choroba wrzodowa żołądka, w większości przypadków, wywołana jest przez szkodliwe bakterie odpowiedzialne za stan zapalny błony śluzowej narządu. Czynniki ryzyka zachorowania na wrzody to również: nadużywanie alkoholu, tłusta i ciężkostrawna dieta, palenie papierosów oraz przyjmowanie niektórych leków.
 
Wrzody żołądka wywołują bakterie
 
Jedną z głównych przyczyny wystąpienia choroby wrzodowej jest zakażenie bakterią o nazwie  helicobacter pylori. Produkuje ona szkodliwe toksyny i prowadzi do zwiększenia się wydzielania solnego kwasu w żołądku oraz zapalenia błony śluzowej żołądka. Do zakażenia bakterią dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Helicobacter pylori odpowiada za większość przypadków zachorowania na wrzody żołądka, a także przyczynia się do powstawania nowotworów.
 
Nadużywanie alkoholu i zła dieta
 
Osoby, które odżywiają się w nieodpowiedni sposób, są bardziej narażone na schorzenia związane z układem pokarmowym. Na żołądek źle wpływają pokarmy tłuste i ciężkostrawne z dużą ilością przypraw a także nadużywanie alkoholu. Zdrowa dieta w chorobie wrzodowej to jeden ze sposobów leczenia nieprzyjemnych objawów choroby, takich jak: ból brzucha, niestrawność czy nudności i wymioty. Osoby, które cierpią na wrzody żołądka, powinny również zrezygnować z używek sokopędnych, takich jak: kawa czy mocna herbata, a także zadbać o jedzenie posiłków o regularnych porach.
 
Palenie papierosów a wrzody żołądka
 
Choroba wrzodowa żołądka może być spowodowana również paleniem papierosów. Dym tytoniowy silnie podrażnia uszkodzony narząd i powoduje, że chorobę trudniej wyleczyć. Papierosy w połączeniu z bakterią helicobacter pylori znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na wrzody żołądka oraz przyczyniają się do bardziej intensywnego przebiegu choroby.
 
Niesteroidowe leki przeciwzapalne
 
Choroby żołądka może również wywołać przewlekłe stosowanie niektórych leków, zwłaszcza przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych czy przeciwbólowych, takich jak: aspiryna, ibuprofen, ketoprofen. Medykamenty mogą podrażniać żołądek i prowadzić do nasilenia się nieprzyjemnych objawów choroby.
 
Stresujący tryb życia
 
Choroba wrzodowa żołądka może mieć również podłoże psychiczne, przez co czynniki takie jak stresująca praca czy nieregularny tryb życia, mogą znacznie nasilać jej objawy. Stres nie jest przyczyną wystąpienia wrzodów, jednak poprzez pobudzanie wydzielania kwasu żołądkowego, przyczynia się do zaostrzenia niekomfortowych symptomów choroby, zwłaszcza dolegliwości bólowych brzucha czy wymiotów.
 
Wrzody żołądka - przyczyny, które występują rzadziej
 
Zdarza się, że choroba nowotworowa żołądka przebiega pod postacią owrzodzenia. Wówczas podczas badania endoskopowego trudno jest odróżnić zmiany wywołane wrzodami, od tych jakie spowodował nowotwór. Przyczyną rzadkiego rodzaju owrzodzeń żołądka jest guz trzustki, który może prowadzić do Zespołu Zollingera-Ellisona.
 
Materiał Partnera
Vote it up
309
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!