Jak ubiegać się o wizę do USA?

Polska jest członkiem Visa Waiver Program, mimo to, w niektórych przypadkach, wiza do USA wciąż jest wymagana.
 
Visa Waiver Program
 
11 listopada 2019 roku Polska stała się członkiem ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych - Visa Waiver Program. Dzięki temu możemy wjechać do USA w celach turystycznych i biznesowych bez wizy - pobyt nie może przekroczyć jednak 90 dni. Wiza będzie nam więc potrzebna, aby na terytorium Stanów Zjednoczonych wjechać w innych celach - na przykład w celu studiowania czy podjęcia pracy lub też na dłużej niż 90 dni w przypadkach zwolnionych z obowiązku ubiegania się o wizę. Żeby zapoznać się ze szczegółami procesu ubiegania się o wizę warto wejść na stronę https://wizaonline.pl/blog/wiza-do-usa-krok-po-kroku/
 
Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku wizowego
 
Aby złożyć wniosek wizowy będziemy potrzebować aktualnego paszportu, którego data ważności jest nie krótsza niż 6 miesięcy powyżej daty planowanego pobytu w USA. Jeśli nasz paszport ważny jest krócej, nie blokuje to wydania wizy, ale zostanie ona wydana na odpowiednio krótszy okres. Wśród dokumentów, które potrzebne są do złożenia wniosku znajduje się także zdjęcie wykonane nie wcześniej niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku (w wersji drukowanej i elektronicznej).
 
Złożenie wniosku o wizę przez Internet
 
Wniosek wizowy, a dokładnie mówiąc - Formularz DS-160, składa się za pośrednictwem oficjalnej strony Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych. We wniosku określić należy cel podróży i wybrać konkretną kategorię wizową - jeśli wybierzemy nieodpowiednią może to spowodować nawet odmowę przyznania wizy. Formularz DS-160 jest po angielsku, ale na stronie dostępna jest też polska wersja pytań. Odpowiedzi udzielamy tylko po angielsku.
 
Gdzie można starać się w wizę? W Ambasadzie w Warszawie lub w Konsulacie w Krakowie. Miejsce musimy wybrać na etapie składania wniosku - tam też konieczna będzie wizyta celem rozmowy z konsulem. Dlatego też warto wybrać placówkę bliższą miejscu zamieszkania.
 
W formularzu znajdziemy różne pytania - na przykład te dotyczące więzi z Polską - społecznych czy ekonomicznych. Wypełniony formularz drukujemy - na nim znajduje się kod, bez którego nie dokonamy opłaty i nie umówimy rozmowy z konsulem.
 
Wniesienie opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego i umówienie spotkania z konsulem USA
 
Opłata za rozpatrzenie wniosku to 160 USD, płacimy jednak w złotówkach. Jest to opłata bezzwrotna nawet jeśli wniosek zostanie odrzucony. Na specjalnej stronie internetowej rezerwujemy wizytę. Umawiając wizytę będziemy potrzebowali numeru paszportu, numeru potwierdzenia opłaty a także numeru kodu kreskowego ze strony potwierdzającej złożenie formularza DS-160. Czas oczekiwania na spotkanie wynosi od kilku dni do nawet trzech-czterech tygodni, w zależności od sezonu.
 
Rozmowa z konsulem USA
 
Co będzie nam potrzebne na rozmowie? Paszport, zdjęcie, wydruki: strony z potwierdzeniem złożenia wniosku, potwierdzenia umówionej rozmowy, a także numer potwierdzenia opłaty wizowej. Mogą się też przydać dokumenty dotyczące wyjazdu - na przykład pismo z uczelni. Rozmowa z konsulem jest zazwyczaj bardzo krótka, trwa dosłownie kilka minut. Można samemu zdecydować, czy chce się rozmawiać w języku polskim czy angielskim.
 
Odbiór paszportu z wizą
 
Już podczas rozmowy z konsulem poznamy jego decyzję. Jeśli będzie ona pozytywna, konsul zatrzyma nasz paszport, celem wydania go wraz z wizą. Do pięciu dni roboczych od rozmowy będzie on gotowy do odebrania. Odbiór może być osobisty, ale poprosić możemy też o odesłanie dokumentu pod wskazany adres. Jeśli decyzja będzie negatywna, konsul od razu zwróci paszport.
 
Uwaga: Z powodu pandemii koronawirusa wydawanie wiz do USA wstrzymano do odwołania. Polska jednak nadal znajduje się w Visa Waiver Program.
 
Materiał Partnera
 
Zdjęcie: Unsplash.com

 

Vote it up
6
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!