Witajcie w operze

Nie potrzebujesz wieczorowej sukni, wachlarza ani nawet biletów, tylko trochę czasu, koncentracji i chęci sprawdzenia wiedzy!
 

1. Włoch Giacomo Puccini podbił świat po wystawieniu (1896) w Turynie opery, której akcja toczy się w Dzielnicy Łacińskiej Paryża, a jej bohaterką jest Mimi. O które dzieło chodzi?
a. Cyganeria
b. Madame Butterfly
c. Turandot

2. Któż nie zna tria Carreras, Domingo, Pavarotti! Ten niezwykły zespół narodził się 7 lipca 1990 roku w Termach Karakalli w Rzymie podczas koncertu, którym dyrygował wielki Zubin Mehta. Trzech tenorów spotkało się na scenie z okazji:
a. szczytu Unii Europejskiej
b. jubileuszu Wiecznego Miasta
c. piłkarskich mistrzostw świata

3. W latach 1897–1907 wielki kompozytor Gustav Mahler był dyrektorem i naczelnym dyrygentem w:
a. mediolańskiej La Scali
b. wiedeńskiej Hofoper
c. Metropolitan Opera w Nowym Jorku

4. Jana Kiepurę, światowej sławy śpiewaka, w pełni doceniono w Polsce dopiero gdy odniósł sukces w:
a. Mediolanie
b. Londynie
c. Wiedniu

5. W listopadzie w Paryżu oraz w Gdańsku odbyły się pierwsze wykonania opery o kimś, kto sławę zawdzięcza nauce. Jest to:
a. Maria Skłodowska-Curie
b. Albert Einstein
c. Ludwik Pasteur

6. Nawet osoby nieinteresujące się operą musiały słyszeć tę melodię. To wzruszająca pieśń chóru pielgrzymów z opery Giuseppe Verdiego opowiadającej o uwolnieniu Żydów z babilońskiej niewoli. Pieśń Va, pensiero pojawia się w:
a. Nieszporach sycylijskich
b. Aidzie
c. Nabucco

7. Jedna z najbardziej znanych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta Czarodziejski flet miała swą prapremierę kilka miesięcy przed śmiercią kompozytora w 1791 roku w teatrze Schikanedera w Wiedniu. Ile lat po tym wydarzeniu odbyła się jej polska prapremiera?
a. 2 lata
b. 20 lat
c. 200 lat

8. W 1984 roku Amerykańska Akademia Filmowa przyznała Amadeuszowi w reżyserii Miloša Formana 8 Oscarów. Kogo zagrał w tym filmie F. Murray Abraham, zdobywając za tę rolę statuetkę dla najlepszego aktora?
a. Gaetana Donizettiego
b. Antonia Salieriego
c. Gioachina Rossiniego?

9. Ryszard Wagner zbudował teatr i stworzył festiwal, by móc m.in. wystawić w całości swoje największe dzieło, które pisał od 1846 do 1874 roku. Chodzi tu o czteroczęściowy dramat sceniczny:
a. Pierścień Nibelunga
b. Śpiewacy norymberscy
c. Tristan i Izolda

Odpowiedzi na następnej stronie >>

Vote it up
902
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!