Ustaw antenę, złap dobry sygnał

Podpowiadamy jak zainstalować i dobrze ustawić antenę telewizyjną
 

Ponieważ anteny mają kierunkowe urządzenia odbiorcze, żeby sygnał był wystarczająco mocny, muszą być ustawiane w stronę nadajników. Jeżeli masz antenę w konfiguracji „V”, to jej bliźniacze ramiona powinny być skierowane w stronę nadajnika.

Bardzo dobry odbiór
Na terenach, gdzie odbiór sygnału telewizyjnego jest słaby, prawdziwie skutecznym rozwiązaniem będzie duża antena zainstalowana na wysokim maszcie. Jeżeli jednak takie rozwiązanie w twojej sytuacji nie jest możliwe, zamocuj antenę na niskim maszcie. Postaraj się kupić antenę specjalnie zaprojektowaną dla terenów, które znajdują się na obrzeżach zasięgu przekaźników telewizyjnych.

Instalacja anteny
Sygnał telewizyjny przesyłany do odbiornika na falach ultrakrótkich jest spolaryzowany poziomo lub pionowo. Mówiąc najprościej, oznacza to, że sygnał emitowany z nadajnika lub przekaźnika porusza się w przestrzeni tylko w linii prostej. Żebyś mógł efektywnie odbierać sygnał z lokalnego przekaźnika, musisz zorientować swoją antenę tak, aby znalazła się w wiązce promieni. Obejrzyj, jak są skierowane anteny u twoich sąsiadów. Większość anten można montować zgodnie z obiema polaryzacjami.

Słaby odbiór programu telewizyjnego?
Spróbuj zlokalizować problem, najpierw podłączając do odbiornika antenę pokojową. Jeżeli jakość obrazu poprawi się, przyczyną problemów jest antena zewnętrzna.
„Odbicia”, czyli podwójny obraz pojawiający się na ekranie, powstają wtedy, gdy oprócz głównego sygnału do anteny dociera sygnał odbity od budynków lub wzgórz. Usterkę tę eliminuje dobra antena kierunkowa.
Jeżeli na twoim terenie problemem jest interferencja, wzmacniacz antenowy nic ci nie pomoże, gdyż wzmocni on także sygnał interferencyjny. Jednak pewne rodzaje interferencji, na przykład takie, które powodowane są przez CB-radio, można wyeliminować przez zainstalowanie interferencyjnego filtra telewizyjnego. Możesz go kupić w sklepie dla elektroników hobbystów.

Bezpieczeństwo i przezorność

* Antena, która dotknie przez przypadek do napowietrznej linii elektrycznej może stworzyć zagrożenie porażeniem. Tak instaluj antenę, żeby odległość między nią, a najbliższą linią elektryczną była nie mniejsza niż podwójna długość anteny.
* Po zainstalowaniu anteny dokładnie skontroluj stan instalacji odgromowej.
* Instalując antenę satelitarną, weź pod uwagę swój ogród. Wzrost drzew może osłabić sygnał z satelity, który nie przechodzi przez liście i gałęzie.

Vote it up
725
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!