Usługi pośrednika nieruchomości – czy warto?

Szukanie mieszkania lub lokalu na biuro to niełatwe zadanie. Zanim podejmiemy decyzję, często musimy zmierzyć się z wieloma problemami i wątpliwościami. Sam zakup również jest dość skomplikowany, ponieważ zanim cokolwiek podpiszemy, musimy się odpowiednio zabezpieczyć. Jedną z najlepszych metod na pozbycie się większości rozterek i komplikacji, będzie skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości. Jakie są plusy takiego rozwiązania?
 
Najważniejszą zaletą korzystania z biura nieruchomości jest pomoc przy załatwianiu licznych formalności. To największa bolączka każdej osoby szukającej mieszkania, biura, budynku, lub chcącej sprzedać lokum. Doświadczony pośrednik dokładnie zapozna się z treścią umowy przedwstępnej i właściwej. Przestudiuje tekst i wprowadzi do niego ewentualne zmiany, które będą chronić nasz interes. To również duża pomoc w określeniu stanu prawnego i technicznego nieruchomości. Niestety, często jest on zakłamywany przez sprzedawców, zarówno w przypadku lokali z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Za to pośrednik jest zobowiązany sprawdzić całkowity stan budynku czy mieszkania. Jeżeli dopuści do niekorzystnego dla nas przeniesienia własności, ponosi konsekwencje. W skrajnych sytuacjach może być zmuszony nawet do pokrycia naszych zobowiązań.
 
Wszystko to sprawia, że usługi biura nieruchomości są tak często wybieraną przez Polaków opcją. Korzystamy z pomocy specjalistów wtedy, gdy chcemy mieć pewność, że nie narazimy się na duże straty i niepotrzebne ryzyko. Drugą ważną kwestią jest oczywiście ogromna pomoc w poszukiwaniu odpowiedniego lokum. Możemy przebierać wśród ofert udostępnianych przez biura, określając wcześniej swoje oczekiwania. Gdy podamy dokładne kryteria, pośrednik szybko zajmie się poszukiwaniem lokalu, który będzie odpowiadać naszym preferencjom. Niestety, znalezienie odpowiedniej nieruchomości to zajęcie bardzo czasochłonne. Pomoc ze strony pośrednika obejmie odbieranie telefonów i e-maili, przeglądanie setek ofert, oraz dokładne sprawdzenie każdej oferty. Będzie więc o wiele wygodniejszą opcją oraz ułatwi wyszukanie dokładnie tego, czego potrzebujemy.
 
Bezpieczeństwo to podstawa. Jak wybrać dobrego pośrednika?
 
Z usług biura warto korzystać zarówno wtedy, gdy chcemy znaleźć mieszkanie, jak i nieruchomość dla firmy. W tym drugim przypadku szukajmy takiego pośrednika, który zaznaczył w swojej ofercie, że obsługuje klientów biznesowych. Odpowiednia firma zapewni nam kompleksowość w tym zakresie, czyli nie tylko pomoc prawną, zarządzanie portfelem nieruchomości, czy odbiór techniczny nieruchomości, ale również wyposażenie lokalu, przygotowanie analiz i statystyk, czy nadzór nad ewentualnym remontem. To zdecydowanie ułatwi i przyspieszy proces zakupowy, co ma szczególne znaczenie w biznesie.
 
Jak rozpoznać, czy wybrany pośrednik nieruchomości jest godny naszego zaufania? Przede wszystkim sprawdźmy, czy figuruje w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Należy upewnić się również, czy z takiej współpracy wynikną dla nas jakieś specjalne korzyści i przywileje, oraz dowiedzieć się, czy firma posiada ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej.
 
Materiał Partnera
Vote it up
201
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!