Uniknij kłopotów z drewnianą elewacją

Regularnie kontroluj drewnianą elewację domu, szukając oznak gnicia. Jeżeli znajdziesz takie miejsce, włóż w nie szydło lub wkrętak, aby stwierdzić, jak głęboki jest rozkład drewna
 

Żeby zminimalizować butwienie drewna, staraj się sadzić nowe rośliny i krzewy w odległości co najmniej 50 cm od ściany domu, a stare rośliny przycinaj tak, żeby ich gałęzie i rozłogi nie dotykały ścian.

Chroń przed bryzgami

Butwiejące drewno w pobliżu cokołów jest często skutkiem deszczu spadającego z dachu i chlapiącego na cokół. Zanim wymienisz zbutwiałe deski, przetkaj zatkane rynny lub napraw je, jeśli przeciekają, i skieruj wodę tak, aby odpływała jak najdalej od wrażliwego na wilgoć drewna.

Wymień całość
Jeżeli 1/4 elewacji jest zbutwiała, prawdopodobnie taniej będzie wymienić ją na całej ścianie.

Spękane deski można naprawić za pomocą niewielkiej ilości wodoodpornego kleju lub wodoodpornej szpachlówki. Rozsuń delikatnie nożem deskę wzdłuż pęknięcia, wciśnij w szczelinę nieco kleju i przybij obie części deski na właściwym miejscu albo tymczasowo przyklej je taśmą. Nadmiar szpachlówki usuń szpachelką.

Aby szpachlówka, którą wypełniłeś dziury, przypominała drewno, przeciągnij drucianą szczotką po wilgotnej jeszcze powierzchni, a uzyskasz imitację faktury drewna.

Jeśli na ścianie są ślady owadów, nie zaklejaj szpar i dziurek. Najpierw upewnij się, że owady opuściły siedlisko. Owad pozbawiony drogi odwrotu może nadal żerować wewnątrz drewna.

Do naprawy miejsc w pobliżu narożników lub okien używaj wąskich listew. Szerokie mocno się skurczą po wyschnięciu i powstaną wokół nich nieładne szpary.

Jeżeli gwóźdź wbity w elewację nie trzyma, drewno pod elewacją może być zbutwiałe lub uszkodzone przez owady. Napraw ten fragment, zanim przystąpisz do prac „na wierzchu”.

Jedną ręką
Aby wbić gwóźdź w miejsce, do którego nie ma dostępu, posłuż się młotkiem. Włóż gwóźdź w nacięcie na rąbie młotka ostrym końcem na zewnątrz (główką w stronę młotka). Następnie wsuń młotek w miejsce, gdzie gwóźdź ma być wbity, i wciśnij go częściowo. Odwróć młotek i dobij gwóźdź do końca.

Tępy gwóźdź nie rozszczepia drewna

Przybijając elewację, stęp ostrze gwoździa młotkiem. Ta metoda nie zadziała przy brzegach deski – w tych miejscach musisz nawiercić otwory pod gwoździe.

Oszczędzaj pieniądze
Zanim zlikwidujesz starą elewację, sprawdź, jakie są ceny nowego materiału. Drewno nie jest tanie, więc może warto ponownie wykorzystać materiał ze starej elewacji, przynajmniej częściowo.

Dobijanie wypaczonych desek
Zwichrowaną deskę dokręć długim wkrętem wchodzącym w słupki konstrukcji. Aby deska się nie rozszczepiła, nawierć w niej otwór na wkręt i zagłębienie pod łeb wkręta. Zamaskuj miejsce, używając szpachlówki lub kitu wodoodpornego do stosowania na zewnątrz.

W miejscu pracy

W miejscu, w którym pracujesz, staraj się utrzymać czystość i porządek. Końcówki desek elewacji gromadź w jednym miejscu, podobnie jak niewykorzystane klocki. Nigdy nie zostawiaj kawałka drewna ze sterczącym z niego gwoździem – albo zagnij gwóźdź, albo go wyciągnij.

Lepszy uchwyt
Aby pewniej trzymać piłkę do metalu podczas piłowania gwoździa pod deską elewacyjną, owiń rękojeść piłki taśmą.

Podręczny wzornik
Nie niszcz starego kawałka elewacji, który wyciąłeś ze ściany. Wykorzystaj go jako wzornik do przycięcia nowej deski. Likwidując poziome pęknięcie, wprowadź pod deskę klej lub szpachlówkę, a następnie wbij pod kątem kilka niewielkich gwoździ poniżej pękniętej deski, zagnij je w górę tak, żeby docisnęły dwa kawałki do siebie do momentu wyschnięcia kleju. Potem usuń gwoździe.

Klamry pomocnicze

Przybijając deskę nowej elewacji, podtrzymaj ją, używając klamry w kształcie litery S. Taką przydatną klamrę możesz wykonać z paska blachy odpowiedniej długości. Jeśli jedno ucho klamry zawiesisz na górnej krawędzi deski leżącej poniżej przybijanej, drugie podtrzyma dolną krawędź tej przybijanej.

Vote it up
655
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!