Ułatw sobie betonowanie

Dbaj o swoje zdrowie i nie podnoś ciężkiego worka z cementem lub piaskiem. Zamiast dźwigać, wsuń coś pod worek i pociągnij go za sobą. Z naszymi poradami betonowanie stanie się proste
 

Przenośne stanowisko do mieszania betonu
Pod każdy narożnik arkusza sklejki wsuń 2–3 cegły lub klocki odpadowego drewna, aby utworzyć płytką misę do mieszania niewielkich porcji betonu. Po skończeniu pracy w tym samym dniu zmyjpłytę wodą, a będziesz mógł jej użyć przy następnej okazji.

Od zewnątrz do środka
Wylewanie betonu zacznij od najbardziej odległej części formy. Każdą następną porcję dokładaj do poprzedniej. Nie rozkładaj betonu w kilku odległych od siebie stertach, aby potem go rozprowadzić – takie porcje mogą się ze sobą nie połączyć.

Szybka robota
Konstrukcję do zawieszenia huśtawki koniecznie zabetonuj szybkowiążącym betonem. Na opakowaniu sprawdź czas, po jakim beton jest w pełni dojrzały. Szybkowiążący beton może być przydatny także do wylewania fundamentów pod elementy małej architektury ogrodowej, ponieważ eliminuje wstępne usztywnianie osadzanych w nim elementów pionowych.

Krótka przerwa
Kiedy musisz przerwać wylewanie, zakończ pracę w miejscu wykonania dylatacji. Do dylatacji zastosuj pasek elastycznego tworzywa, może to być na przykład styropian o grubości 1–2 cm.

Gładka powierzchnia
Górną powierzchnię betonu, która będzie widoczna, wygładź stalową lub styropianową pacą. Gdy będzie na niej stawiany mur, porysuj ją krzyżowo gwoździem.

Narzędzia ubrudzone stwardniałym betonem
Oczyścisz je szybko, używając palnika na gaz propan-butan. Ponieważ metal szybciej się rozgrzewa niż cement i bardziej rozszerza pod wpływem temperatury, wystarczy kilka chwil podgrzewania, aby grudki betonu odpadły od metalowego narzędzia, na przykład kielni lub pacy.

Formy za darmo
Zamiast kupować specjalne kartonowe formy do betonowania słupów i filarów, użyj kartonowych rur, na które nawija się wykładzinę podłogową. Posmaruj wnętrze takiej rury olejem, żeby lekko schodziła, kiedy cement już zwiąże.

Vote it up
1138
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!