Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie turystyczne?

W czasie wakacji chcemy zrzucić z siebie ciężar obowiązków i spędzić kilka chwil w beztrosce. Jednak nawet zwykła górska wędrówka może zakończyć się skręconą kostką a wizyta w niesprawdzonej restauracji problemami żołądkowymi. Chociaż w Polsce nie zwracamy na to szczególnej uwagi, to za granicą powinniśmy być bardziej uważni i zaopatrzyć się w porządne ubezpieczenie turystyczne.
 
Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie turystyczne?
 
Ludzie, którzy wybierają się na wakacje bez wykupienia ubezpieczenia turystycznego, robią to albo z zapominalstwa, albo chęci oszczędzenia pieniędzy. Na pierwszy powód jest dobry sposób – skorzystać z biura turystycznego. Rzetelny konsultant bez wątpienia zaproponuje ubezpieczenie (czasami w promocyjnej cenie).
 
W drugim wypadku sprawa jest równie prosta. Wystarczy dokonać paru obliczeń. Przeciętne ubezpieczenie dla czteroosobowej rodziny na siedem dni to około 180 zł, czyli około 2% ceny całej wycieczki. Wyobraźmy sobie, że w czasie pobytu w Chorwacji rozbolał nas brzuch do tego stopnia, że musimy poprosić lekarza o pomoc. Bez ubezpieczenia turystycznego taka usługa wyniesie nas 680 zł. Czyli pół tysiąca zł więcej! A to cena za jedną osobę. Jeśli zatruła się czymś cała rodzina, koszty będą czterokrotnie większe.
 
Niestety, nie zawsze będziemy cieszyć się pełnym zdrowiem. Są sytuacje, które wymagają poważnych operacji. Kiedy okaże się, że złamaliśmy nogę na terenie Hiszpanii, to koszt złożenia kości wyniesie nawet 21.000 zł! Więcej o ubezpieczeniu podróżnym przeczytasz na stronie https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-podrozne/.
 
Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?
 
Jeśli już zdecydowaliśmy się na ubezpieczenie turystyczne, to powinniśmy zapoznać się z możliwościami, które mamy. Istnieją cztery podstawowe sposoby ubezpieczenia:
 
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (tzw. EKUZ): idealne rozwiązanie, jeśli planujemy podróż na terenie Unii Europejskiej, albo krajów z EFTA (Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia, Islandia). Wadą tego ubezpieczenia jest to, że NFZ zwraca nam pieniądze w złotówkach. Jeśli koszt był poniesiony w euro, będziemy musieli sami pokryć różnicę.
  • Grupowe ubezpieczenia turystyczne: firmy ubezpieczeniowe zaliczają do grupy nawet rodzinę. Dzięki temu można dostać ubezpieczenie dostosowane do potrzeb danej wycieczki.
  • Indywidualne ubezpieczenia turystyczne: najczęściej wybierana forma ubezpieczenia. Można ją wykupić u agenta oraz w biurze podróży.
  • Ubezpieczenie dołączone do posiadanych abonamentów medycznych i kart kredytowych: zanim wykupisz kolejną polisę, upewnij się, że już jakiejś nie posiadasz.

Materiał Partnera

Vote it up
248
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!