Ubezpieczenie obowiązkowe OC – co to takiego?

Ubezpieczenia większości z nas kojarzą się przede wszystkim z pojazdami mechanicznymi. Mamy tu do czynienia zarówno z obowiązkowym ubezpieczeniem OC, jak i dobrowolnym AC. Jednak nie tylko kierowcom przyda się ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Tak naprawdę może z niego skorzystać każda osoba, której zależy na ochronie własnego majątku. OC może dotyczyć zarówno sfery życia prywatnego, jak i zawodowego. 
 
OC pojazdu 
 
W przypadku pojazdów mechanicznych, ten rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy. Oznacza to, że musisz posiadać takie ubezpieczenie, jeżeli jesteś właścicielem pojazdu. Brak opłaconej polisy wiąże się z dotkliwą karą w postaci mandatu rzędu nawet kilku tysięcy złotych! Wysokość mandatu zależy od tego, przez ile dni kierowca poruszał się pojazdem bez ważnej polisy OC. Dokument ten należy mieć przy sobie podczas jazdy, choć tak naprawdę kluczowy jest numer konkretnej polisy. 
 
Nic więc dziwnego, że najtańsze OC to coś, czego poszukuje praktycznie każdy posiadacz samochodu. Niemniej bez względu na kwotę składki, to ubezpieczenie ochroni nas zarówno w razie niewielkiej stłuczki, jak i poważniejszego wypadku. Koszty naprawy uszkodzonych pojazdów, jak i leczenia uczestników wypadku mogą być bardzo wysokie. Mało kto dysponuje na tyle dużymi oszczędnościami, aby taki wydatek pokryć z własnej kieszeni. 
 
Pamiętaj jednak, że OC nie ochroni Cię w sytuacji, gdy do wypadku dojdzie, np. na skutek prowadzenia przez Ciebie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji niedozwolonych. 
 
OC zawodowe 
 
Wykonywanie niektórych zawodów wiąże się z dużym ryzykiem popełnienia błędu, a co za tym idzie i odpowiedzialnością wobec osoby pokrzywdzonej. Nie tylko lekarze czy pielęgniarki potrzebują w codziennej pracy takiej ochrony. OC w życiu zawodowym zapewni spokój także architektom, profesjonalnym przewoźnikom czy wykonawcom prac budowlanych. Ubezpieczenie to ochroni zarówno przedsiębiorcę przed upadkiem jego działalności, jak i klienta inwestora w razie niemożności ukończenia inwestycji w terminie. Z kolei lekarze lub weterynarze polepszą dzięki ubezpieczeniu OC komfort własnej pracy. 
 
OC w życiu prywatnym 
 
Kupując mieszkanie czy budując dom warto zapewnić sobie dodatkową ochronę. Nawet najlepsza ekipa wykończeniowa może popełnić błąd, który Ciebie jako właściciela posesji może sporo kosztować. Tego typu ubezpieczenie wydaje się być szczególnie ważne w przypadku mieszkań. Nawet drobna awaria może skutkować zalaniem Twojego mieszkania lub mieszkania sąsiadów. Aby uniknąć kosztów naprawy szkód, jakie na skutek awarii powstały w sąsiednich mieszkaniach, zadbaj o polisę OC. Nie tylko ochronisz w ten sposób własny budżet, ale także i stosunki sąsiedzkie. Pamiętaj jednak, że wszelkie instalacje muszą być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, a sprzęty podłączone według zaleceń z instrukcji obsługi. W przeciwnym razie awaria może być skutkiem nieprawidłowości na etapie instalacji lub podłączania sprzętów, co automatycznie wyłączy odpowiedzialność ubezpieczyciela. 
 
W ostatnich latach dość dużą popularnością cieszy się polisa OC dla najemcy lokalu. Chroni ona lokatora w razie wyrządzenia niezawinionej szkody w cudzym lokalu. Odszkodowanie z polisy zazwyczaj znacząco przewyższa kwotę kaucji, przez co lokator unika dopłaty z własnej kieszeni, np. za malowanie czy wymianę zniszczonych mebli. O takiej polisie powinni szczególnie pomyśleć posiadacze zwierząt domowych, a także rodzice małych dzieci. 
 
Przeczytaj zanim podpiszesz! 
 
Zanim wybierzesz konkretny pakiet ubezpieczeniowy, zapoznaj się z zarówno z ofertą, jak i z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Zwróć szczególną uwagę na sekcję zawierającą wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. 
 
Dzięki temu dobierzesz produkt pasujący idealnie do Twojej sytuacji życiowej. Im bogatszy pakiet ochronny, tym składka będzie co do zasady wyższa. Dlatego warto zawsze sprawdzić oferty kilku ubezpieczycieli i porównać oferowany zakres ochrony ze składką. Możesz także zapytać agenta o zniżkę lub ofertę dla stałych klientów. Dzięki temu nie tylko zyskasz spokój, ale także zaoszczędzisz często nawet kilkaset złotych. 
 
Materiał Partnera
Vote it up
11
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!