Jak zbudować tunel foliowy?

Uprawa warzyw pod tunelami foliowymi pozwala uzyskać bardziej obfity plon i zdecydowanie przyspieszyć termin zbiorów. Dzięki folii, rośliny są chronione przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak nocne przymrozki, silne wiatry czy obfite opady, jakie często występują na początku wiosny.
 
Tunel foliowy zbudowany własnymi rękami?
 
Tunel foliowy możemy zbudować sami, wystarczy odrobina czasu, zaangażowania i sprawności manualnej. Budowę należy rozpocząć od wyznaczenia wymiaru tunelu. Łuki, które będą tworzyły szkielet, powinny być rozstawione w równej odległości, nie więcej niż co 60 cm. Zaznaczamy początek i koniec każdego łuku. Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej folii. Ważnym kryterium przy doborze folii jest to jakie rośliny będziemy uprawiać w tunelu foliowym. Jeśli warzywa lub owoce wymagają cyrkulacji powietrza lepszym wyborem będzie folia perforowana. Natomiast do upraw nie wymagających cyrkulacji można zastosować folię litą. Jej zaletą jest utrzymanie temperatury i wilgotności, co szczególnie odpowiada roślinom ciepłolubnym.
 
Zabieramy się do stawiania „folii”
 
We wcześniej zaznaczone miejsca wbijamy pręty. Powinny wystawać na wysokość 10-15 cm ponad powierzchnię ziemi. Na końcu prętów nakłada się rury PVC, wyginając je w lekki łuk. Powstały w ten sposób szkielet, okrywa się folią ogrodową. Same rurki mogą być zrobione z PCV, z giętkich pędów (np.: wiklinowych) lub z metalu. Wybór zależy od tego jakie warunki panują w miejscu, w którym postawimy namiot. Najtrwalsze są rurki metalowe. Natomiast zaletą rurek PCV jest niewielki ciężar, łatwy montaż i niższa cena. Poza tym w razie konieczności zmiany lokalizacji tunelu, dzięki rurkom z PCV, transport jest stosunkowo prosty. Łuki, które stworzą rurki należy przywiązać do siebie sznurkiem. Natalia ze sklepu oferującego tulele foliowe Meblobranie.pl wskazuje również na to, że do wykonania tunelu foliowego wykorzystywane są przedmioty od dawna zalegające w piwnicy czy garażu. Takiej jak metalowe lub plastikowe rurki, sznurki i izolacje.
 
Jak trwała jest folia?
 
Folię różnicuje się także ze względu na jej trwałość – pod uwagę trzeba wziąć liczbą sezonów wegetacyjnych. Różne folie mogą zachować swoje właściwości od 2 do 5 sezonów wegetacyjnych. W zależności od tego na ile sezonów są przeznaczone mają one inny kolor – niebieski (2 sezony), żółty (3 sezony), zielony (4 sezony) i różowy (5 sezonów). Parametry techniczne folii są różne pod względem szerokości, grubości i nawinięcia. Producenci oferują także możliwość indywidualnego zamówienia folii o nietypowych parametrach.
 
*****
 
Jak widać tunele foliowe nie są konstrukcją niezwykle skomplikowaną wystarczy trochę dobrych chęci, zapału do uprawy warzyw lub roślin i zakup raptem kilku elementów. Jeśli natomiast nie mamy czasu na budowę tunelu od podstaw, na rynku są również wersje dla działkowiczów, którzy chcą zaoszczędzić czas i móc szybko cieszyć się doglądaniem upraw. Wówczas gotowe tunele foliowe będą świetnym rozwiązaniem.
 
Materiał Partnera

 

Vote it up
257
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!