Trudny wybór dachu krytego blachą

Oprócz tradycyjnej ocynkowanej blachy płaskiej w sprzedaży jest duży wybór metalowych pokryć dachowych. Są blachy faliste lub trapezowane, zarówno ocynkowane, jak i powlekane emaliami i tworzywami sztucznymi (na przykład plastizolem), oraz blachodachówki. Wiesz, jakie mają zalety?
 

Część blach (trapezowanych i falistych) można kupić w składach budowlanych w standardowych arkuszach. Inne blachy są cięte na wymiar na zamówienie.

Mocowanie blach
Blachy mocuje się tylko fabrycznymi wkrętami z podkładkami galwanizującymi się z blachą. Z wyjątkiem blach płaskich wszystkie pokrycia blaszane mocuje się wkrętami tylko na górach fal, nigdy w dolinach.

Ulewny deszcz padający na blaszany dach może być zbyt głośny dla domowników. Aby zmniejszyć hałas, a przy okazji podwyższyć temperaturę panującą zimą na poddaszu, wciśnij między krokwie izolację z wełny mineralnej.

Hałaśliwy dach
Wszystkie dachy trzeszczą, kiedy pod wpływem zmian temperatury rozszerzają się i kurczą. Wybierając materiał na pokrycie dachu, pamiętaj, że blachy rozszerzają się bardziej niż dachówki ceramiczne lub cementowe.

Często kontroluj blaszany dach, ale chodząc po nim, zakładaj buty z miękkimi podeszwami i stąpaj tylko po „dolinach fal” – w ten sposób nie spowodujesz odkształceń.

Kłopoty z rdzą
Kiedy dach skoroduje do tego stopnia, że zaczynają się pojawiać dziury, wiedz, że nadszedł czas na jego wymianę. Możesz to opóźnić, stosując różne substancje uszczelniające lub nakładając łaty, ale walka ta jest z góry skazana na przegraną.

Pokrycia płaskie
Systematycznie kontroluj stan blach ocynkowanych na płaskich pokryciach dachowych. Natychmiast usuwaj nawet najmniejsze ogniska korozji.

Bez skaz
Fabrycznie powlekane emaliami dachy blaszane są szczególnie podatne na korozję. Najczęściej zaczyna się ona od zadziorów – małych fragmentów metalu pozostawionych po cięciu, wierceniu lub szlifowaniu arkusza blachy. Z tego powodu nie wolno używać do pracy z nimi elektronarzędzi szybkoobrotowych.

Tnij wolno

Przystępując do układania arkuszy blach powlekanych, w tym również blachodachówek, pamiętaj, aby wszystkie cięcia wykonywać tylko ręcznymi nożycami blacharskimi lub elektrycznymi nożycami stemplowymi. Użycie jakiegokolwiek narzędzia tnącego szybkoobrotowego, na przykład piły lub szlifierki kątowej, spowoduje w niedługim czasie przyspieszoną korozję.

Stosuj uszczelniacze zalecane przez producentów pokryć dachowych

Zwykle najlepsze są neutralne środki silikonowe dobrej jakości. Staraj się unikać past, z których podczas wiązania wydziela się kwas.

Uszczelnienia

Pod końce blach przy okapie i w koszach musisz podłożyć piankowe uszczelki profilowane, które uniemożliwią podsiąkanie wód opadowych, a równocześnie zapewnią wietrzenie.

Przeciekanie wody

Jeżeli stwierdzisz, że niektóre podkładki pod wkrętami przepuszczają wodę lub są uszkodzone, możesz spróbować doraźnie je naprawić. Na uszkodzone elementy nanieś kit silikonowy. Pamiętaj jednak, że w niedługim czasie będziesz musiał wymienić wkręty na nowe.

Drewniane łaty
Pamiętaj, że każdy kształt blach arkuszowych wymaga odpowiedniego rozstawu łat dachowych, do których są moco-wane. O rozstaw zapytaj dystrybutora blach.

Vote it up
892
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!