Test na ojcostwo- najważniejsze informacje

Test na ojcostwo to badanie, które ma na celu wykazanie stopnia pokrewieństwa pomiędzy ojcem a dzieckiem. Badanie to jest wykonywane w różnych sytuacjach. Najczęściej kojarzy nam się z trudnymi relacjami rodzinnymi oraz sprawami w sądzie. Kiedy jeszcze wykonuje się badanie ojcostwa ? O warto wiedzieć o tym badaniu? Czy termin zaprzeczenie ojcostwa związany jest z tym badaniem DNA?
 
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
  • Jak można się dowiedzieć, kto jest biologicznym ojcem dziecka?
  • Jaka jest historia tego badania?
  • Badania DNA – gdzie można je wykonać?
  • Ile kosztuje wykonanie badania DNA?
Test na ojcostwo to badanie, które wykonywane jest w Polsce coraz częściej. Najbardziej kojarzy nam się ze skomplikowanymi relacjami rodzinnymi sprawami rozwodowymi. Jednak to badanie jest wynikiem wielu lat pracy naukowców na całym świcie. Obecnie pobranie próbek do testu dna jest szybkie i proste.
 
Test na ojcostwo – naukowy i rzetelny sposób na ustalenie ojcostwa
 
Wspominany test na ojcostwo to najlepszy i najbardziej zaawansowany sposób na wykonanie badania potwierdzających lub wykluczających stopień pokrewieństwa. To jeden z najbardziej wiarygodnych testów, jakie kiedykolwiek wymyśliła i opracowała współczesna nauka. Testy DNA ( nie tylko na ojcostwo) to absolutny przełom we współczesnej medycynie. Pomagają nie tylko w bieżącej profilaktyce diagnozowania i leczenia różnego typu chorób genetycznych. Są ważną częścią badan kryminalistycznych. Pozwalają na ściganie i łapanie przestępców i udowadnianie im winy. W sądach wyniki testów DNA są uznawane za dowody kluczowe w prowadzonych postepowaniach sądowych. Test DNA jest badaniem, którego nie można podważyć.
 
Test dna – sposób na znalezienie domniemanego ojca
 
Badanie DNA pomaga ustalić i dostarczyć dowodów w różnych aspektach. Pomaga w medycynie, w sądzie. Jest chyba najbardziej przełomowym osiągnięciem współczesnej genetyki. Dzięki testom DNA udaje się rozwiązać wiele spraw, których w przeszłości nie udało się wyjaśnić.
 
Nam testy DNA najbardziej kojarzą się z testami na ojcostwo. Coraz częściej mężczyźni decydują się na przeprowadzenie tego badania. To bardzo trudny i bolesny temat. Test zgodności DNA można wykonać w najnowocześniejszych laboratoriach w Polsce, takich jak Instytut Genetyki Sądowej. Coraz częściej test na ojcostwo można wykonać „prywatnie”. Obecnie nie potrzeba już skierowania od lekarza czy decyzji sądu. Każdy kto chce i czuje taką potrzebę może wykonać badanie dna jakim jest test na ojcostwo. Jednak musi za niego zapłacić z własnej kieszeni. Badania ojcostwa nie należą niestety do tanich.
 
Czy tylko laboratorium badawcze akredytowane może wykonywać testy na ojcostwo?
 
Jedynie wybrane u wysokospecjalistyczne laboratoria badawcze wykonują testy na ojcostwo. Badanie dna nie może odbywać się w laboratorium zwykłej osiedlowej przychodni, ponieważ tam nie ma zwyczajnie ku temu warunków. Do wykonania testu DNA potrzebny jest odpowiedni sprzęt oraz osoby odpowiednio wykwalifikowane do przeprowadzenia takiego testu. Dodatkowo laboratorium często musi posiadac odpowiednie akredytacje. W tedy wykonany w takim laboratorium medycznym test na ojcostwo jest uznawany przez organ państwowy jakim jest sąd.
 
Ponadto od jakiegoś czasu pojawiła się możliwość wykonania testu na ojcostwo bez konieczności udawania się do konkretnego laboratorium. Wystarczy zamówić specjalny zestaw do samodzielnego pobrania materiału genetycznego. Pobieranie próbek materiału genetycznego musi odbyć się zgodnie z otrzymaną instrukcją. Następnie pobrany materiał wysyła się pod wskazany adres, gdzie jest badany przez specjalistów. Osoba wykonująca badanie otrzymuje swoje wyniki po kilku tygodniach. Jak widać badanie pokrewieństwa można wykonać dość szybko jak na specjalistyczne badanie DNA.
 
Materiał Partnera
Vote it up
6
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!