Ten klucz masz pod ręką – wiedzę

Zrozumienie problematyki związanej ze zdrowiem jest dramatycznie niskie w wielu krajach Europy, w tym w Polsce – alarmują specjaliści

Zdrowe odżywianie, dostęp do dobrych lekarzy, a nawet przyjemne miejsce na spacer. Wszystko to wpływa na stan zdrowia. Ale być może nie wiesz, że jest jeszcze jeden ważny klucz do niego – tzw. kompetencje zdrowotne (ang. health literacy). Co dokładnie oznacza ten termin?
– To umiejętność dotarcia do informacji dotyczących zdrowia, zrozumienia ich, oceny oraz zastosowania w życiu w taki sposób, by polepszyć jego jakość – tłumaczy Kristine Sørensen z holenderskiego Maastricht University, koordynator projektu HLS-EU (European Health Literacy Project).

Spośród 8 tys. osób z ośmiu krajów Unii Europejskiej, u których badano kompetencje zdrowotne, niemal 47% wykazało bardzo niski lub niedostateczny poziom tych kompetencji.

W Polsce jest nieco lepiej (40%). Jak podkreślają specjaliści, to postęp, który dokonał się w ciągu 20 lat. Ale nadal jesteśmy w czołówce krajów (po Grecji i Bułgarii), w których największe kłopoty z health literacy mają osoby starsze. Młodsze bardziej interesują się profilaktyką, śmielej pytają pracowników służby zdrowia, częściej analizują zdobytą wiedzę i mają do niej większy dostęp (internet).

Kristine Sørensen podkreślacjednak, że trzeba nie tylko umieć dotrzeć do odpowiednich informacji.

– Ważne, by zrozumieć zawarte w nich wskazówki, a potem zdecydować, co jest dobre dla Ciebie, Twojego dziecka czy krewnych. Wreszcie to, żeby te wskazówki naprawdę zacząć stosować.

Jak poprawić swoje kompetencje?

1. Proś lekarzy (i pielęgniarki), by objaśnili Ci swoje zalecenia.

2. Krytycznie podchodź do tego, co usłyszysz albo znajdziesz w internecie. Oceniaj wiarygodność źródła. Kristine Sørensen mówi, że jest to zapewne najważniejsza umiejętność w dzisiejszych czasach.  

3. Bądź rzecznikiem health literacy, przekonuj innych, jakie to ważne. Im więcej osób to zrozumie, tym lepiej.

– Społeczność naprawdę może bardzo wiele zdziałać – uważa Sørensen.

Miesięcznik Reader’s Digest, nr 9/2013

Vote it up
614
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!