Sprawdzone pomysły na upiększenie balkonu

Balkon nie musi być nudny! Wręcz przeciwnie – dzięki odpowiednim dodatkom możemy uzyskać ciekawy efekt i stworzyć swoją własną, prywatną strefę relaksu. Zamiast wykorzystywać balkon jako miejsce do przechowywania rowerów czy innych przedmiotów, stwórz z niego przyjemną, dodatkową przestrzeń. Jak to zrobić? Wykorzystaj któryś z poniższych sposobów.
 
Z każdego balkonu można stworzyć coś w rodzaju „drugiego salonu”. Będzie to idealne miejsce na poranną kawę w letni dzień, niedzielny obiad, czy spotkanie ze znajomymi. Wystarczy, że zainwestujemy w kilka praktycznych mebli: krzesła, stolik kawowy lub duży stół, albo wygodne, rozkładane fotele. Jeżeli nie chcemy martwić się, czy wybrane wyposażenie nie ulegnie szybkiemu zużyciu, wybierzemy trwałe meble ogrodowe z technorattanu. To syntetyczne tworzywo odporne na promieniowanie UV, wilgoć, oraz mróz. Jest bardzo proste w czyszczeniu, estetyczne i wygodne. Dzięki jego ogromnej wytrzymałości na różne warunki pogodowe stanowi dobrą alternatywę dla plastiku, metalu, czy popularnej wikliny.
 
Odpowiednie meble sprawią, że balkon stanie się miejscem rozrywki i towarzyskich spotkań. Będzie pełnić również funkcję dodatkowej jadalni i miejsca do przesiadywania z książką lub kawą. Jeżeli mamy mały do zagospodarowania mały metraż, zamiast na cały komplet mebli, postawmy na niewielką huśtawkę lub hamak. W ten sposób utworzymy prywatny, niewielki azyl, w którym odpoczniemy w letnie, ciepłe dni. Kolejnym krokiem do upiększenia balkonu jest oczywiście zieleń. Rośliny sprawiają, że nawet najmniej atrakcyjne miejsce nabierze uroku. Dodadzą nieco kolorów, a odpowiednio duże lub właściwie rozmieszczone, będą stanowić dodatkową „barierę” przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Można posadzić je w dużych, kolorowych donicach o ciekawych kształtach, albo umieścić w wiszących koszykach na barierkach.
 
Balkon jako przedłużenie salonu. Zadbaj o prywatność i nastrojowe oświetlenie 
 
Bardzo istotną rolę na balkonie w bloku odgrywa prywatność. W końcu każdy z nas chciałby czasem posiedzieć w piżamie i nie musieć za każdym razem rozmawiać z sąsiadem zza ściany. Warto wyposażyć swój balkon w drewnianą ściankę lub kratę z desek. W ten sposób zapewnimy sobie nieco prywatności. Jeżeli borykamy się z niewielkim metrażem i chcemy go optycznie powiększyć, najlepiej pomalujmy ściany balkonu na jasne kolory. Za to w kwestii przechowywania postawmy na zamykaną skrzynię, ewentualnie – małą szafkę, w której schowamy wszelkie zbędne przedmioty, a w przypadku bardzo dużej – nawet krzesła czy stolik w okresie jesienno-zimowym.
 
Jeżeli chcemy dodać balkonowi nieco klimatu, zainwestujmy w wiszące lampki, które umieścimy np. na barierce. Oczywiście wymaga to posiadania gniazdka. Równie skuteczne i nastrojowe okażą się także duże świece umieszczone w szklanych kloszach. W sklepach z wyposażeniem ogrodowym znajdziemy również specjalne, dekoracyjne lampki LED-owe na balkon, w tym ciekawe oprawy ścienne, czy modne od dłuższego czasu girlandy.
 
Materiał Partnera

 

Vote it up
116
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!