Śluby królewskie

Medialny szum wokół planowanego ślubu księcia Williama z Kate Middleton dowodz, że fascynują nas pełne przepychu ceremonie slubne członków rodzin królewskich. I trudno się dziwić

Sukienki

Biała suknia ślubna królowej Wiktorii z 1840 roku utrwaliła upodobanie do ślubnej bieli. W 1947 roku przyszła królowa Elżbieta musiała na swoją suknię zebrać 300 talonów (po wojnie przysługiwał roczny przydział 24 talonów na osobę). Projektanci jej sukni podrzucili do londyńskich śmietników fałszywe projekty, żeby wprowadzić w błąd prasę.

Masako Owadzie, żonie japońskiego księcia Naruhito, nie było lekko wejść na nową drogę życia – jej jedwabne kimono miało 12 warstw i ważyło 14 kg.

Skandale

Nie obyło się bez nich w historii ślubów holenderskiej rodziny królewskiej. W 2001 roku o mały włos nie został odwołany przez parlament ślub księcia Wilhelma Aleksandra z pochodzącą z Argentyny Máximą Zorreguietą, gdy media doniosły, że ojciec panny młodej był w latach 70. powiązany z dyktatorskim rządem Argentyny. W 2004 roku książę Johan Friso zrzekł się prawa do tronu, by poślubić Mabel Wisse Smit – bliską znajomą holenderskiego barona narkotykowego.

Ślubne obrączki Królowej Matki, królowej Elżbiety II, księżniczek Małgorzaty i Anny oraz Diany Spencer zostały wykonane z tej samej bryłki walijskiego złota.

W liczbach

Król Henryk VIII miał sześć żon. Dwie z nich – Katarzynę Howard i Annę Boleyn – ścięto.
19 czerwca to data najczęściej wybierana na ślub przez członków szwedzkiej rodziny królewskiej.
Z uwagi na ryzyko zamachu terrorystycznego podczas ślubu hiszpańskiego księcia Filipa Burbona z Letycją Ortiz ulice hiszpańskiej stolicy patrolowało około 20 tysięcy funkcjonariuszy policji.

Na ślub Marii Antoniny i króla Ludwika XVI w 1770 roku przybyło 6000 gości.
Szacuje się, że tylko same środki bezpieczeństwa, jakie zostaną podjęte podczas uroczystości ślubnych księcia Williama i Kate Middleton, będą kosztować brytyjskich podatników 20 milionów funtów.

W 1840 roku Bahadur Szah II, ostatni władca z dynastii Wielkich Mogołów, poślubił swoją 3. żonę Zinat Mahal Bega, wnosząc małżeńskie wiano w wysokości 1,5 miliona rupii.
Około 750 milionów ludzi na całym świecie oglądało ślub księcia Karola i Diany Spencer.

Emma z Normandii była żoną albo matką aż czterech angielskich królów.

Wystarczy pocałować żabę?

Dziś już niestety nie. Żeby wejść do rodziny królewskiej, trzeba czegoś więcej – nie tylko urody i rozumu, ale także wielkiego opanowania. Niełatwo poradzić sobie bowiem z obowiązkami, a jeszcze trudniej z medialnym szumem wokół własnej osoby.

Królewskie prezenty wspaniałe i dziwne

Królowa Elżbieta II i Filip otrzymali ponad 2,5 tysiąca prezentów, m.in. 76 chustek, 30 szali, 148 par pończoch i 16 koszul nocnych. Serwetkę widoczną na zdjęciu utkał sam Mahatma Gandhi.

Książę Monako Rainier III i jego żona Grace Kelly dostali od Arystotelesa Onassisa 44-metrowy jacht. A kabriolet rolls royce – od poddanych.

Książę Karol i Diana zostali zasypani prezentami – dostali ich 4 tysiące. Od rządu Australii 20 srebrnych pater; biżuterię z szafirami od następcy tronu Arabii Saudyjskiej, a z Nowej Zelandii praktycznie – dywan.

Królewskie tradycje

Indie
Podczas słynnych z przepychu królewskich ceremonii ślubnych ubrani w kolorowe stroje członkowie orszaku weselnego podążali za parą młodą usadzoną na obwieszonych biżuterią słoniach.

Japonia
Miesiące przygotowań poprzedzają ceremonię, podczas której młoda para wymienia się czarkami sake.

Szwecja
Ceremonia zaczyna się 3 dni przed dniem ślubu. Nowożeńcy wsiadają do misternie wyrzeźbionej łodzi i pływają po wodach Sztokholmu, pozdrawiając poddanych.

Dania
Po złożeniu przysięgi małżeńskiej młoda para tańczy walca, a zgromadzeni wokół goście klaszczą. Pod koniec utworu zacieśniają krąg wokół nowożeńców, aż zabraknie im miejsca do tańca.

Vote it up
713
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!