Sedes podwieszany czy kompaktowy? Dowiedz się, co wybrać!

Podczas aranżacji łazienki lub oddzielnej toalety warto zwrócić uwagę na odpowiedni sedes. Przemyślany wybór kształtu i rodzaju montażu pozwoli ci nie tylko na swobodę ruchów w pomieszczeniu, ale również na dostosowanie sedesu do stylu, w którym je urządzasz.
 
Remont lub pierwsza aranżacja toalety lub łazienki, w którym znajdować się będzie sedes, determinowane są przez rozmiar pomieszczenia. Oddzielna toaleta o niedużych gabarytach ogranicza swobodę ruchów, zatem wybór zbyt dużego urządzenia może spowodować wiele problemów. Przestronna łazienka, wykończona w nowoczesnym stylu może stracić na wartości wizualnej przy montażu tradycyjnego sedesu ze spłuczką. Zarówno w małym, jak i w dużym pomieszczeniu skorzystać możesz z dwóch wariatów. Pierwszym z nich jest klasyczny sedes kompaktowy; drugim, dającym większe możliwości aranżacyjne, jest sedes podwieszany. Jakie walory mają oba urządzenia i jak wpłyną one na stylizację i funkcjonalność pomieszczenia?
 
Sedes kompaktowy
 
Wariant oparty na połączeniu muszli ze spłuczką jest klasycznym rozwiązaniem spotykanym w toaletach. Muszla przytwierdzona do podłoża jest stabilna i wytrzymuje duże obciążenia. Spłuczka oraz zbiornik na wodę znajdują się bezpośrednio za plecami, co może powodować ograniczenie ruchów, ale ułatwia naprawę lub wymianę urządzenia. Zestaw taki zajmuje jednak dość dużo miejsca, co jest uciążliwe w małej toalecie znajdującej się np. w bloku mieszkalnym. Muszlę należy odsunąć od ściany ze względu na obecność zbiornika i spłuczki, a jako że cały zestaw spoczywa na podłodze, przykrywa swoją powierzchnią posadzkę. Z powodu konieczności przytwierdzenia jej śrubami należy wykonać na powierzchni podłogi otwory. Jeśli posadzka w twojej łazience jest wykonana z płytek lub kamienia, to należy pogodzić się z jej nawierceniem. Poza tym utrzymanie w czystości miski przytwierdzonej do podłogi jest bardziej kłopotliwe ze względu na kurz i bród zbierający się wokół jej obrzeży.
 
Sedes podwieszany
 
Muszla zawieszona nad podłogą nie wymaga nawiercania otworów w podłodze, pozwalając na zachowanie jednolitej płaszczyzny. Co więcej, w przypadku muszli podwieszanej łatwiejsze staje się również utrzymanie podłogi w czystości, ponieważ wokół jej obrzeży nie gromadzi się brud ani kurz. Musisz jednak pamiętać, że taki wariant wymaga ukrytej kanalizacji (odpływu) oraz spłuczki, która zapewni odpowiedni dostęp do urządzeń podtynkowych. W przypadku awarii urządzenia, dzięki otworowi spłuczki nie trzeba będzie kuć ścian, co wiązałoby się ze zniszczeniem kafli lub paneli ściennych. Bardzo istotnym elementem jest przyłącze wody, które powinno być wykonane z użyciem sztywnych rur, a nie węża elastycznego. Upewnij się także, że odpływ znajduje się w takim miejscu, aby można było zainstalować muszlę podwieszaną na stelażu. 
 
Sedes kompaktowy jest dobrym rozwiązaniem, jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnej aranżacji toalety, z której nie muszą korzystać osoby starsze lub mające ograniczoną swobodę ruchów. Sedes podwieszany daje dużo większe możliwości aranżacyjne, jest estetyczny, daje większą swobodę ruchów, ale wymaga większej staranności przy instalacji, ponieważ dostęp do urządzeń podtynkowych jest mocno ograniczony.
 
Materiał Partnera
Vote it up
20
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!