Samodzielna diagnostyka komputerowa – dlaczego warto z niej skorzystać?

Czy trzeba wybierać się do warsztatu po to, by dokładnie zbadać stan techniczny swojego auta? Kiedyś pewnie było to konieczne, ale w dzisiejszych czasach wraz z możliwością przeprowadzenia własnoręcznej diagnostyki samochodowej kompleksowe badanie jest banalnie proste!
 
Badanie diagnostyczne dla każdego!
 
Bez względu na stan techniczny twojego auta, aplikacja do przeprowadzenia diagnostyki samochodowej jest niezbędna w garażu każdego kierowcy. Dzięki niemu poznam pełną historię pojazdu: usterki, awarie i sygnały wysyłane przez pojazd nie będą dla nas stanowiły tajemnicy.
 
Samodzielna autodiagnostyka – kiedy można ją przeprowadzić?
 
Własnoręczne badanie diagnostyczne może przeprowadzić każdy kierowca. Nie są do niego potrzebne żadne umiejętności z zakresu mechaniki pojazdowej, dlatego też nawet laik poradzi sobie ze zbadaniem stanu technicznego swojego pojazdu. Znakomita większość dostępnych na rynku programów diagnostycznych łączy się z samochodem poprzez złącze OBD 2. Jest to standard dostępny we wszystkich autach benzynowych wyprodukowanych po 2002 r. (diesle od 2004 r.) – szesnastostykowe gniazdo dostępne jest zazwyczaj pod obudową kierownicy.
 
Co może wykryć interfejs?
 
Dzięki bezpośredniej komunikacji z wewnętrznym komputerem samochodu, diagnostyka jest w stanie wykryć zdecydowaną większość błędów silnika – nawet tych, które nie zostały jeszcze zasygnalizowane kontrolką na desce rozdzielczej auta. Dzięki „zajrzeniu” w pamięć komputera samochodu otrzymasz również pełną historię usterek, do których doszło w twoim samochodzie dzięki kontroli czujników przeciążeń. Do tego dochodzi również możliwość identyfikacji numeru VIN, którą jest w stanie dokonać każdy interfejs diagnostyczny.
 
Samodzielne badanie – dla kogo?
 
Wymienione wyżej właściwości samodzielnych oględzin sprawiają, że korzyści wyniesie każdy kierowca, któremu zależy na utrzymaniu należytego stanu technicznego swojego samochodu. Nie da się przy tym ukryć, że możliwość własnoręcznego badania diagnostycznego jest wprost nieoceniona przy kupnie auta z drugiej ręki. Diagnostyka pozwala wykazać zarówno przebyte awarie, które zataił przed nami zbywający auto, jak również wszelkie nieuczciwe praktyki sprzedawcy, takie jak na przykład cofanie licznika.
 
Przegląd bez wysiłku
 
Największą zaletą stosowania elektronicznej diagnostyki jest praktycznie zerowy nakład kosztów, jakie trzeba włożyć w tego typu badanie. Nie musisz zaglądać pod maskę, by dowiedzieć się, co dolega twojemu pojazdowi! Podłączasz urządzenie, odczekujesz chwilę – i już, wyniki podane są jak na tacy. W zależności od tego, jakiego urządzenia używasz do komunikacji z programem diagnostycznym, rezultat oględzin możesz poznać na ekranie komputera bądź też smartfona.
 
Szybki i łatwy sposób na badanie techniczne pojazdu
 
Podsumujmy: badanie wykaże wszystkie błędy systemu wraz z defektami mechanicznymi. Jest to możliwe dzięki odczytaniu przez program diagnostyczny komunikatów komputera pokładowego, a następnie wyświetlenie ich na urządzeniu zewnętrznym wraz z podaniem możliwych przyczyn problemów. Dzięki temu nieprawidłowości zostaną wykazane szybko, sprawnie i skutecznie. To, co niegdyś zabierało mechanikom sporo czasu i nierzadko wymagało odkręcenia wielu śrubek i dokładnego zbadania poszczególnych elementów auta, teraz może być zrobione w zaledwie kilka minut!
 
 Artykuł napisany przy współpracy ze sklepem motoryzacyjnym Motoautko.pl
 
Vote it up
228
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!