Rośliny wskażą ci, jaki masz typ gleby

Mlecz, cykoria i tojad dobrze rosną na glebie gliniastej, natomiast szczaw i oset na glebie piaszczystej. Rdest ptasi najlepiej się rozrasta na glebie piaszczysto-gliniastej. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj
 

Gleba zawiera 3 podstawowe składniki, które decydują o jej strukturze: piasek, ił i glinę. Żeby się dowiedzieć, jaką masz glebę, nasyp filiżankę ziemi do półlitrowego słoika i dopełnij czystą wodą. Pozwól, żeby mieszanina się ustała. Wydzielą się wówczas osobne warstwy z piaskiem na dnie, iłem w środku i gliną na wierzchu. Grubość warstw wskazuje na proporcje składników. Idealna piaszczysto-gliniasta gleba zawiera około 50 proc. Piasku, 25–50 proc. iłu i do 25 proc. gliny.

Lekarstwo na wszystko
Materia organiczna, taka na przykład jak kompost, przefermentowany obornik i rozłożone suche liście, doskonale poprawia strukturę gleby. Powoduje rozluźnianie ciężkich gleb gliniastych, a glebom piaszczystym pomaga w zatrzymywaniu składników odżywczych i wilgoci. Podczas przekopywania dodawaj jej hojnie – do 25 proc. objętości, a pod każdą roślinę nasyp przynajmniej 3–5-centymetrową warstwę.

Zasadowa czy kwaśna?
Użyj zestawu testowego do zbadania pH gleby, które jest miarą jej kwasowości i zasadowości. Jeżeli gleba ma odczyn kwaśny – dodaj wapna ogrodowego, jeżeli zasadowy – sypkiej siarki w ilości wskazanej na opakowaniu. Ciężka gleba wymaga ich więcej niż lekka gleba piaszczysta.

Prosty test
Jeżeli twoje hortensje kwitną na niebiesko, gleba ma odczyn kwaśny, jeżeli na różowo – zasadowy.

Im głębiej, tym lepiej
Przekopywanie gleby powoduje rozluźnienie jej struktury i zwiększa ilość tlenu, co pomaga bakteriom w rozkładaniu materii organicznej i uwalnianiu do gleby składników odżywczych. Większość roślin rośnie lepiej, gdy ziemia została przekopana na głębokość 15–30 cm.

Przesiewanie ziemi
Plastikowa skrzynka z ażurowym dnem jest doskonałym przyrządem do przesiewania ziemi. Ziemia i brud przesypią się przez otwory, podczas gdy korzenie i kamienie zostaną na dnie.

Wartościowe dżdżownice
Niewiele dżdżownic na 1 mkw. ziemi może wskazywać na słabe natlenienie gleby, jej zasolenie, zbyt dużą zwartość lub brak w niej materii organicznej. Przeprowadź test na pH, aby się przekonać, czy może pomóc nawożenie. Zestaw do testu kup w sklepie ogrodniczym, gdzie później sprzedawca zinterpretuje ci wynik.

Wilgotne miejsca
Nigdy nie chodź po wilgotnej ziemi, szczególnie, jeśli jest to gleba gliniasta, bo skawali się jeszcze bardziej. Jeżeli już musisz przejść, poukładaj kawałki desek lub kamienie. Żeby sprawdzić, czy ziemia nadaje się do uprawy, wykop dołek głębokości 8 cm i weź z niego garść ziemi. Powinna się kruszyć, a nie skawalać – wtedy jest dobra.

Właściwy drenaż

Większość roślin wymaga dobrze zdrenowanej ziemi, aby ich korzenie nie gniły. Żeby sprawdzić drenaż na działce, wykop kilka dołków o głębokości 30 cm i wymiarach 60 x 60 cm. Dołki wypełnij wodą i notuj czas jej wsiąkania. Czas w granicach 30–60 min jest bardzo dobry, chociaż drenaż trwający do 4 godz. będzie tolerowany przez wiele roślin. Żeby poprawić ten stan, dodaj do ziemi kompostu lub zbuduj dla roślin podniesione grządki.

Naturalny „herbicyd”

Czajnik wrzącej wody jest bardzo dobrym środkiem chwastobójczym, szczególnie w ciasnych kątach, takich na przykład jak szczeliny w betonie ścieżki.

Przytkana doniczka

Aby zmniejszyć wyciekanie wody z otworów drenażowych doniczek lub skrzynek na kwiaty, zanim wsypiesz ziemię i posadzisz rośliny, poukładaj nad otworami kawałki starych, pokruszonych doniczek.

Nie daj się

Jeżeli twoją działkę opanowały pokrzywy lub inne niemiłe ci rośliny, przed usunięciem ich osłoń rękę grubą, plastikową torebką. Wyrwaną roślinę rzuć na kompostownik (jeżeli nie ma nasion) albo do pieca.

Przydatne ścieżki

Jeżeli planujesz duży klomb, nie zapomnij o ścieżkach konserwacyjnych. Wystarczy, gdy położysz po dwie cegły obok siebie w odstępach co 80 cm. To pozwoli na pielenie i opiekowanie się roślinami bez niszczenia innych.

Vote it up
618
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!