Rolety - prosty sposób na efektowną dekorację wnętrza

Dekoracja wnętrz nie wymaga stosowania skomplikowanych rozwiązań czy wysokich nakładów finansowych. Nawet niepozorne dodatki mogą zmienić charakter i styl pomieszczenia. Należą do nich m.in. rolety. Które z nich warto wybierać i jak dopasować je do naszych wnętrz, aby prezentowały się efektownie? Poniżej kilka, przydatnych wskazówek.
 
Dlaczego warto zdecydować się na rolety?
 
Rolety to świetna alternatywa dla firanek i zasłon. Przeważnie stosowane są w nowoczesnych wnętrzach. Idealnie pasują zwłaszcza do stylu skandynawskiego, gdzie dominuje drewno. Wybór kolorystyki rolet jest bardzo szeroki, dlatego bez problemu może je dopasować do różnych odcieni ścian czy innych dodatków. Ponadto są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości, nawet gdy zdecydujemy się na rolety materiałowe. Zazwyczaj wystarczy je przetrzeć zwilżona szmatką, a w przypadku dużych zabrudzeń po prostu uprać. Rolety mają także tę zaletę, że pozwalają na częściowe wpuszczenie światła. Można je wygodnie regulować za pomocą specjalnych sznurków. Dużą przewagę w tym względzie mają rolety dzień noc. Czym się one charakteryzują?
 
Rolety dzień noc i ich zalety
 
To najchętniej wybierany rodzaj rolet, który cechuje wysoka funkcjonalność, gdyż oferują możliwość regulacji zaciemnienia, co nie jest możliwe przy roletach tradycyjnych. Z powodzeniem stosuje się je w większości pomieszczeń. Dobrze odnajdą się nawet w kuchni czy łazience, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni rodzaj. Rolety materiałowe niekoniecznie sprawdzą się w kuchni ze względu na występowania częstych zabrudzeń. Znacznie lepszą będą chociażby rolety drewniane. Co istotne, rolety typu dzień noc można zastosować nawet przy występujących dużych przeszkleniach. Ciekawym akcentem dekoracyjnym będą rolety w pionowe pasy.
 
Rolety dzień noc - rodzaje
 
W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziemy przynajmniej kilka rodzajów rolet typu dzień noc. Zalicza się do nich:
 
  • Rolety wolnowiszące- to klasyczne rolety dzień-noc, które montuje się bezpośrednio do ściany i sufitu. Ich stosowanie polecane jest szczególnie do dużych okien bądź takich, które posiadają niestandardowe wymiary. Pewnym utrudnieniem może być szybki dostęp do okna.
  • Rolety w kasecie- montowane z prowadzeniem w ramie, ich materiał przylega do szyby, dzięki czemu kurz nie osadza się na nich nadmiernie. Cechuje je łatwy montaż, a boczne prowadnice sprawiają, że tkanina pozostaje na swoim miejscu. Systemy kaset są bardzo różnorodne, ich wybór jest uzależniony od indywidualnych potrzeb.
  • Rolety mini - to ostatni rodzaj rolet dzień noc, które zawiesza się na specjalnej taśmie bądź montuje przy użyciu niewielkich haczyków na ramie okna.
Niektóre okna, zwłaszcza te mniejsza moga okazać się problematyczne pod względem wyboru rolety. Dobrym rozwiązaniem będą wówczas rolety dzień noc na wymiar. Stworzenie niestandardowej rolety nie pociąga za sobą dużych kosztów, a taka ozdoba z pewnością świetnie zaprezentuje się w każdym wnętrzu, stając się jednocześnie praktycznym dodatkiem.
 
Materiał Partnera
Vote it up
91
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!