Rezonans kręgosłupa szyjnego - kiedy jest zalecany?

Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego to badanie, które wykonuje się w przypadku różnych schorzeń i dolegliwości. Cała procedura jest bezbolesna i nieinwazyjna. Badanie to jest jedynym, które pozwala na dokładne uwidocznienie wszystkich elementów kręgosłupa szyjnego.
 
Rezonans magnetyczny: co to za badanie?
 
Rezonans magnetyczny (MRI) to technika diagnostyczna, która wykorzystuje pole magnetyczne oraz fale radiowe. Jest nowoczesnym badaniem obrazowym, które pozwala na uwidocznienie wszelkich nieprawidłowości w obrębie poszczególnych fragmentów i narządów ciała, w tym także kręgosłupa (szyjnego, piersiowego, lędźwiowego). Badanie jest bezpieczne, bezinwazyjne i nie powoduje skutków ubocznych. 
 
Po co wykonuje się rezonans odcinka szyjnego kręgosłupa?
 
Rezonans kręgosłupa szyjnego wykonuje się w celu sprawdzenia stanu kręgosłupa szyjnego, a także zdiagnozowania różnych schorzeń i chorób - również takich, które pozornie nie są związane z tą częścią ciała. Ta procedura umożliwia sprawdzenie przestrzeni międzykręgowych i kanału kręgowego, a także diagnozowanie dyskopatii, nowotworów, urazów kręgosłupa i uszkodzeń rdzenia kręgowego. 
 
Wskazania i przeciwskazania do badania
 
Rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego wykonuje się najczęściej u osób, które skarżą się na następujące dolegliwości:
  • silne bóle głowy o nieznanej przyczynie,
  • przewlekłe bóle pleców,
  • trudności z poruszaniem się,
  • drętwienie rąk.
Dodatkowo rezonans kręgosłupa szyjnego wykonuje się w przypadku diagnostyki zmian rozwojowych, nowotworów, poważnych chorób kości, uszkodzeń rdzenia kręgowego, dyskopatii, zmian naczyniopochodnych, przepukliny, uszkodzeń rdzenia kręgowego. Badanie wykonuje się także w przypadku konieczności oceny zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, ich stopnia zaawansowania. Należy zaznaczyć, że istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania badania rezonansu kręgosłupa szyjnego, a wśród nich można wyróżnić:
  • sztuczne zastawki, rozrusznik serca,
  • aparat ortodontyczny,
  • pompa insulinowa,
  • ciała obce takie jak śrut, opiłki metalu,
  • implanty stomatologiczne lub implant ślimakowy. 
Badania rezonansu magnetycznego nie wykonuje się także u kobiet w ciąży. Przeciwskazaniem może być także klaustrofobia, jednak zwykle takim pacjentom podaje się leki uspokajające. 
 
 
Jak przebiega badanie i ile trwa?
 
Przed badaniem pacjent proszony jest o wypełnienie dokumentów, na przykład ankiety dotyczącej stanu zdrowia, alergii, zażywanych leków. Następnym krokiem jest ściągnięcie takich przedmiotów jak okulary, biżuteria, zegarek, ponieważ mogą one mieć metalowe części. Badany nie może mieć także przy sobie kart płatniczych, czy też smartfona. Następnie pacjent kładzie się na stole, który automatycznie jest wsuwany do tunelu. Czas badania wynosi zwykle około 30 minut. 
 
Samopoczucie po badaniu
 
Po zakończeniu badania pacjent zwykle nie odczuwa żadnych skutków ubocznych, a jego samopoczucie jest dobre. W trakcie badania słyszany jest jednak huk, który może spowodować lekki ból głowy. Właśnie dlatego pacjent otrzymuje zwykle słuchawki lub zatyczki do uszu, które mają stłumić hałas. Warto zaznaczyć, że w przypadku badania z kontrastem u pacjenta pojawić się może reakcja alergiczna lub działania niepożądane takie jak świąd skóry, pokrzywka, pocenie się. Po zakończeniu badania można normalnie wykonywać wszystkie czynności takie jak jedzenie, czy też prowadzenie samochodu. Warto jednak zaznaczyć, że w sytuacji, w której podany został kontrast lub środki uspokajające konieczne jest odczekanie około 30 - 60 minut w placówce medycznej. 
 
 
Gdzie zrobić badanie?
Każdy, kto chce zapisać się na badanie, może wejść na stronę Badania.znanylekarz.pl i sprawdzić listę placówek, wykonujących rezonans kręgosłupa szyjnego oraz porównać ceny. Następnym krokiem jest umówienie się na konkretny termin. 
 
Materiał Partnera
 
Zdjęcie: Istockphoto.com
Vote it up
90
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!