Rejsy w Chorwacji, czyli jak zacząć przygodę z żeglugą

Rejsy wakacyjne budzą coraz większe zainteresowanie. Nic jednak dziwnego! Stanowią one doskonałą propozycję dla wszystkich znudzonych klasycznymi formami wypoczynku urlopowiczów, kojarzą się z przygodą, ale i z luksusem, a ponadto nierzadko stają początkiem nowej, trwającej długie lata pasji. Z drugiej jednak strony rejsy budzą spore obawy, zwłaszcza wśród laików, którzy nigdy nie zaznali życia na morzu.
 
Zastanawiają się oni czy sprostają takiemu wyzwaniu, jak się do niego przygotować i jaką ofertę wybrać. I to właśnie na te, najbardziej nurtujące pytania, udziela odpowiedzi niniejszy tekst. 
 
Rejsy – wakacje dla każdego
 
Na początek warto podkreślić, że rejsy są propozycją nadającą się absolutnie dla każdego. Nie ma tu znaczenia wiek, poziom sprawności fizycznej ani upodobania. Kluczem do sukcesu jest jedynie wybranie odpowiedniej oferty. Na rynku turystycznym mamy szeroką gamę propozycji, wśród których na szczególną uwagę zasługują rejsy wakacyjne, rejsy rodzinne, rejsy szkoleniowe oraz intensywna żegluga.
 
Te pierwsze to opcja dla wszystkich tych, którzy marzą o luksusie, wygodzie oraz niecodziennej oprawie. Rejsy te odbywają się na pokładach eleganckich jachtów, a doświadczona załoga dba o potrzeby pasażerów. Rejsy rodzinne to w zasadzie to samo co poprzednia propozycja, z tym, że zarówno przebywane dystanse, jak i cały program dostosowane są do potrzeb najmłodszych uczestników. Z kolei rejsy szkoleniowe dedykowane są początkującym żeglarzom pragnącym rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć uprawnienia umożliwiające samodzielne wyruszenie w morze. Wreszcie, intensywna żegluga to wyprawy o wyższym stopniu zaawansowania, wymagające od uczestników sporego doświadczenia, umiejętności i wytrzymałości.
 
Podsumowując, w naszym wypadku powinniśmy skupić się na rejsach wakacyjnych lub szkoleniowych, ewentualnie rodzinnych. Pozwolą nam one na „oswojenie się” z morzem i łodzią i zdobycie pierwszych doświadczeń, które będziemy mogli z powodzeniem rozwijać w kolejnych latach.
 
Rejsy w Chorwacji
 
Drugą istotną kwestią jest wybór miejsca odbycia rejsu. Możliwości jest co prawda całe mnóstwo, jednak jak radzi przedstawiciel serwisu Rejsomat.pl, na początek najlepsza będzie Chorwacja. Adriatyk słynie bowiem ze stabilnej pogody, a jego wody są wyjątkowo spokojne. Dodatkowo większość portowych miasteczek posiada doskonale zorganizowaną infrastrukturę turystyczną, z której mogą korzystać uczestnicy wyprawy. Wreszcie, kraj ten jest położony stosunkowo blisko, co pozwala uniknąć wielogodzinnych, uciążliwych przelotów i znacznie obniżyć koszty wakacji.
 
Wybieraj spośród setek rejsów na: https://www.rejsomat.pl/
 
Jak się przygotować do rejsu?
 
Jeżeli już zdecydowaliśmy się na wakacje na morzu, wybraliśmy optymalną ofertę i termin pozostaje nam tylko przygotowanie się do rejsu. I to jest właśnie kolejny punkt, który w początkujących budzi duże obawy. Zastanawiają się oni, czy rejsy wymagają jakiegoś specjalistycznego ekwipunku czy innych akcesoriów. Odpowiedź jest tutaj jednoznacznie przecząca.
 
Na wakacje pod żaglami pakujemy się tak samo jak na zwykły urlop nad wodą. Bierzemy zatem szorty, koszulki, kostiumy kąpielowe, kremy z filtrem, klapki, okulary przeciwsłoneczne i sukienki. Poza tym dobrze jest mieć ze sobą jakieś wygodne, dobrze trzymające stopę buty, które ułatwią poruszanie się po pokładzie. Dobrym wyborem będą tu na przykład zwykłe adidasy. Dodatkowo dobrze jest mieć ze sobą kilka przewiewnych, lekkich koszul z długim rękawem, które ochronią nas przed poparzeniami słonecznymi, ponieważ trzeba pamiętać, że na morzu słońce opala dużo szybciej niż na lądzie.
 
Materiał Partnera
Vote it up
52
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!