Ratujmy zabytkowe budowle!

Zabytkoznawcy biją na alarm – nie niszczmy drewnianej zabudowy! Ta przecież niejednokrotnie jest świadectwem polskiej tradycji i kultury. Co jednak zrobić z drewnianymi chatkami, które – chociaż zabytkowe – przeszkadzają w wizji nowoczesnego i murowanego świata? Nie trzeba ich usuwać, można przecież przenieść w inne miejsce
 

Pomysły na ratowanie drewnianych budowli
W ślad za władzami Łodzi, Zgierza czy Białegostoku powinny iść inne, dla których problemem podczas rewitalizacji miast są stare, nikomu niepotrzebne już drewniane chałupy. W wymienionych powyżej miastach władze wpadły na genialny pomysł – nie zniszczono tego kulturowego świadectwa naszych przodków, ale przeniesiono je w inne miejsce. Tym samym drewniana pracownia kowala, wysłużony spichlerz czy dawna karczma znalazły swoje miejsce w np. specjalnie utworzonym skansenie. Tym samym nie tylko pozwolono przetrwać zabytkom, ale przede wszystkim utworzono miejsce, w którym chętni historycznej podróży do przeszłości mogą poznać dzieje dawnej Polski.

Konserwatorzy budynków podają również inny pomysł. Doskonałym wydaje się przenoszenie zabytków na tereny prywatne, na których inwestorzy mogliby zgodnie z wytycznymi je odrestaurować. Samo przeniesienie drewnianych budowli nie jest skomplikowane, a ofertę tego typu usług znajdziemy na stronie http://www.polskadrewniana.pl/. Jedynym ograniczeniem tego rodzaju koncepcji jest stan drewna, ale jeśli tylko fachowcy oceniliby go na dobry, pomysł wydaje się trafiony. Któż nie chciałby mieszkać, czy sezonowo odpoczywać w klimatycznym domu z bali, który dodatkowo posiada bogatą historię?

Aspekt ekologiczny ratowania domów z drewna
Renowacja czy przenoszenie drewnianych domów służą nie tylko ich ratowaniu. Kolejnym atutem tego rodzaju działań jest dobroczynny wpływ na środowisko. Zamiast budować kolejne mury, które powodują liczne zanieczyszczenia, lepiej wykorzystać materiał, którego nie trzeba przecież produkować. Domy, które niszczeją w odległych zakątkach, mogą zyskać drugie życie w zupełnie nowej odsłonie i miejscu. Poza tym odkupienie drewnianego, nieużywanego już domu i jego renowacja w dogodnym miejscu będzie dużo ciekawsza niż postawienie nowego budynku – będzie to wymagać więcej przemyśleń i odkrycia duszy domostwa. Do wykończenia takich przestrzeni można z powodzeniem wykorzystać np. kamień czy szkło. Warto posłuchać w tym zakresie rad specjalistów. Nie można przecież pozwolić na to, by tak ważne świadectwo naszej kultury i korzeni było niszczone oraz zastępowane ceglanymi gmachami bez klimatu i duszy.

Vote it up
469
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!