Przytulny salon: 4 wskazówki aranżacyjne

Salon to domowa strefa relaksu i miejsce przyjmowania gości. Pełni zarówno funkcję wypoczynkową, jak i reprezentacyjną. W związku z tym powinien panować w nim domowy, ciepły klimat, który sprzyja towarzyskim spotkaniom oraz chwilom odprężenia. Poznaj 4 podpowiedzi, które pomogą w urządzeniu pięknego, wygodnego i przytulnego pokoju dziennego.
 
Na to, jak czujemy się w danym pomieszczeniu, wpływa wiele czynników. Pierwszym z nich jest odpowiednia kolorystyka. Poczuciu odprężenia sprzyjają barwy pastelowe, stonowane i jasne. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku małego metrażu, gdzie zastosowanie jaśniejszych odcieni naszych ulubionych kolorów doda pomieszczeniu przestronności. Oczywiście nie musimy bać się mocniejszych barw takich jak czerwień, ciemny brąz, fiolet, czy intensywna zieleń. Jednak używajmy ich z pewnym umiarem, np. pod postacią mebli i dodatków, zamiast na całych ścianach i podłodze. Podstawą powinny być barwy ciepłe, stonowane, relaksujące. W ten sposób uzyskamy efekt rodem z aranżacji utrzymanych w stylu skandynawskim, gdzie panuje szwedzka koncepcja lagom: nie za dużo, nie za mało. Unikniemy efektu przytłoczenia i stworzymy wnętrze wykazujące pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.
 
Kolejną kwestią jest wyposażenie. W celu „ocieplenia” przestrzeni najlepiej sprawdzają się meble tapicerowane. Powinny być spójne ze stylem całego pomieszczenia, dopasowane kolorystycznie, a także wykonane z wysokiej jakości materiałów. Celujmy w renomowanych producentów, szukajmy nietypowych rozwiązań i stawiajmy na nienaganne wykonanie. W końcu zestaw wypoczynkowy to taki element wyposażenia, który rzadko wymieniamy na nowszy model. Dlatego kanapa i fotele powinny być jak najbardziej wygodne oraz komfortowe dla naszych pleców. Szukajmy mebli o dość uniwersalnej estetyce, wprowadzającej do wnętrza wrażenie przytulności bez względu na aktualną modę. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na obicie materiałowe, czy skórzane, najważniejsze, aby cechowało się dużą trwałością i designem wpisującym się w nasz gust.
 
Wybór oświetlenia i dodatków
 
Bardzo ważnym elementem każdego pomieszczenia – nie tylko salonu – jest właściwe rozmieszczenie opraw oświetleniowych. Światło decyduje o atmosferze danego miejsca, a także sprawia, że poszczególne elementy pokoju są dobrze wyeksponowane lub ukryte. W pokoju dziennym nigdy nie powinniśmy ograniczać się do montażu, tylko jednej lampy. Poza oświetleniem sufitowym, w salonie musi znaleźć się przynajmniej jedno dodatkowe źródło światła. Może to być lampa stojąca, halogeny, lampki LED-owe umieszczone w okolicy kanapy lub szafek. Im bardziej rozproszone światło, tym lepszy efekt wizualny, a także więcej możliwości wprowadzenia odpowiedniego nastroju.
 
Żaden salon nie obejdzie się też bez dopasowanych dodatków. W roli elementów ozdobnych najlepiej sprawdzają się miękkie poduszki, koce i narzuty, utrzymane w barwach dopasowanych do koloru obicia lub kontrastujących z resztą wyposażenia. Doskonałym rozwiązaniem są również eleganckie szezlongi, pięknie dopełniające salony o większym metrażu. Ociepleniu wnętrza sprzyjają dodatki wykonane z drewna, naturalnego kamienia, wikliny, wełny. Coraz więcej osób decyduje się też na elektryczny kominek. Do tego warto zainwestować w duże obrazy, zdjęcia w minimalistycznych ramach, lub plakaty, które podkreślą nasz gust lub zainteresowania, dodając salonowi nieco indywidualnego charakteru.
 
Materiał Partnera
Vote it up
107
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!