Przydatne akcesoria do samochodu – co warto wozić w bagażniku?

Zależnie od pory roku albo tego, jak duże dystanse pokonujemy autem, warto mieć w bagażniku kilka uniwersalnych akcesoriów, które w drodze zawsze mogą się przydać. Co w razie nieprzewidzianych zdarzeń warto ze sobą mieć?
 
Wyposażenie obowiązkowe
 
Przepisy prawa drogowego regulują kwestie obowiązkowego wyposażenia dodatkowego każdego samochodu w danym kraju. W Polsce kierowca musi wozić ze sobą jedynie trójkąt ostrzegawczy oraz kilogramową gaśnicę. To wszystko.
 
Co warto mieć dodatkowo?
 
Dobrze jest mieć w bagażniku przynajmniej jedną kamizelkę odblaskową. Jeśli np. zostaniemy zmuszeni do wymiany koła na poboczu nieoświetlonej drogi albo ruchliwej autostrady, będziemy dzięki niej łatwo widoczni dla innych kierowców.
 
Apteczka to także konieczność. Pomoże nam nie tylko w przypadku delikatnych urazów, takich jak skaleczenie czy otarcia, ale będzie również nieodzowna podczas udzielania pierwszej pomocy komuś, kto uległ poważnemu wypadkowi. Co powinno znaleźć się w apteczce? Rękawiczki lateksowe, folia termiczna, maseczka do sztucznego oddychania, materiały opatrunkowe, chusta trójkątna, nożyczki, plastry z opatrunkiem. Dodatkowo można w niej umieścić zalaminowaną instrukcję udzielania pierwszej pomocy – przyda się w momencie, kiedy pod wpływem stresu i emocji zapomnimy, ile oddechów na ile uciśnięć klatki piersiowej przypada w każdym cyklu masażu serca. Apteczki nie trzeba kompletować we własnym zakresie – na rynku dostępne są gotowe, mniejsze lub większe zestawy.
 
Warto wozić ze sobą również podnośnik wraz z kluczem do odkręcania kół oraz rękawice ochronne. Alternatywą może być zestaw naprawczy do opon, który coraz częściej znajduje się na wyposażeniu samochodu zamiast. tzw. opony dojazdowej. Praktycznym gadżetem jest też żel antybakteryjny do rąk – w buteleczce albo w postaci nasączonych chusteczek, które pomogą nam nie tylko odświeżyć dłonie podczas długiej podróży, ale także umyć je w razie zabrudzenia np. smarem.
 
W niezbędniku samochodowym powinno umieścić się również latarkę oraz narzędzie typu multi-tool, które będzie zawierało scyzoryk, śrubokręt, kombinerki oraz inne, uniwersalne końcówki.
 
W schowku, oprócz chusteczek higienicznych warto natomiast wozić zapasowe okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z polaryzacją, niezależnie od pory roku.
 
Większość z nas nie wyobraża sobie już normalnego funkcjonowania bez smartfona, którego żywotność baterii jest znacznie ograniczona. W każdym aucie powinna więc znaleźć się ładowarka z końcówką umożliwiającą podłączenie do gniazda zapalniczki, ewentualnie do gniazda USB, jeśli mamy takie na wyposażeniu.
 
Niezależnie od pory roku w samochodzie warto mieć też rejestrator jazdy, który może być bezcennym dowodem w konfliktowych sytuacjach, kiedy na przykład inny kierowca postanowi wymusić stłuczkę.
 
W każdej podróży przydaje się też dobra nawigacja. Jeśli korzystamy z niej w aplikacji na smartfonie, warto wyposażyć się w dodatkowy uchwyt samochodowy na telefon.
 
Co warto wozić zimą?
 
Zima jest okresem, kiedy nasz niezbędnik trzeba poszerzyć o kilka elementów, takich jak np. skrobaczka do szyb (wygodna jest taka z dołączoną rękawiczką!) oraz zmiotka, najlepiej z teleskopową rączką, która ułatwi nam usuwanie śniegu z dachu auta. Przydatny będzie też odmrażacz do szyb i zamków – należy jednak pamiętać, że ten drugi na nic się nie zda, jeśli zostawimy go we wnętrzu przemarzniętego pojazdu.
 
Zimą wyjątkowo użyteczne, zwłaszcza podczas dalszych podróży, mogą okazać się kable rozruchowe i prostownik.
 
Przydać się może również lina holownicza oraz lekka, aluminiowa saperka do odgarniania śniegu, która może okazać się pomocna nie tylko, gdy utkniemy w zaspie śnieżnej po wpadnięciu w poślizg, ale także podczas parkowania auta, na rzadko odśnieżanym parkingu.
 
Pamiętajmy jednak, że auta nie należy przeładowywać. Starajmy się więc zachować umiar i rozsądek w doborze dodatkowych akcesoriów i rozszerzać go, bądź ograniczać zależnie od aktualnych potrzeb. W przypadku chęci rozszerzenia wyposażenia swojego samochodu o dodatkowe akcesoria zachęcamy do odwiedzenia strony moje-auto.pl.
 
Materiał Partnera
Vote it up
234
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!