Łysienie u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Gęste włosy kojarzą się z młodością, witalnością i atrakcyjnością fizyczną. Niestety bardzo wielu mężczyzn zmaga się z przedwczesnym łysieniem. Szacuje się, że nawet co trzeci mężczyzna między 25 a 40 rokiem życia ma problemy z nadmiernym wypadaniem włosów. Dlaczego tak wielu mężczyzn szybko traci włosy na głowie? Jak można temu zapobiec?
 
Przyczyny wypadania włosów
 
Łysienie u mężczyzn zwykle uwarunkowane jest genetycznie i zależy od gospodarki hormonalnej organizmu. Włosy mogą nadmiernie wypadać również z powodu złej diety, permanentnego stresu, palenia papierosów, leków przeciwdepresyjnych, suplementów zwiększających masę mięśniową, a nawet choroby gorączkowej lub operacji, podczas której doszło do zbyt dużej utraty krwi.
 
Najczęstszą postacią łysienia u mężczyzn jest łysienie androgenowe. Jest to wynik nadwrażliwości organizmu na dihydrotestosteron (DHT), czyli pochodną męskiego testosteronu. Utrata włosów wywołana tym zjawiskiem dotyczy nawet 70% wszystkich typów łysienia u mężczyzn. Proces utraty włosów może zacząć się nawet około 16-20 roku życia i będzie postępował z wiekiem. Włosy u osób z nadwrażliwością na DHT stają się coraz słabsze i cieńsze. Samo wypadanie włosów nie jest zwykle szybsze niż normalnie. Problem polega na tym, że w miejsce utraconego włosa nie wyrasta kolejny lub jeśli pojawia się to dużo słabszy. Po czasie mieszki włosowe potrafią wytworzyć tylko delikatny meszek, podobny do tego, który porasta twarz.
 
Łysieniu często winne są geny, które dziedziczy się najczęściej po ojcu. Procesowi utraty włosów towarzyszy również łojotok. Kontrolę nad wydzielaniem łoju sprawują męskie hormony płciowe, dlatego przerzedzanie włosów często poprzedza tłusty, żółtawy łupież oraz łojotokowe zapalenie skóry (czerwonawe plamki na skórze głowy, które mają tendencję do łuszczenia się). Nasilonej utracie włosów sprzyja również nadmierny rozwój grzybów drożdżopodobnych Pityrosporum ovale oraz osłabienie korzeni włosów z powodu utraty ochronnej otoczki kolagenowej.
 
Etapy łysienia androgenowego u mężczyzn
 
Łysienie androgenowe przebiega zwykle według konkretnego schematu. Mężczyźni, których dotknęła ta przypadłość, zauważają najpierw, że robią im się zakola (ubytki w owłosieniu w przedniej części głowy). Po jakimś czasie pierwotna linia włosów zaczyna się przerzedzać i podwyższać. Wielu mężczyzn zaczyna w tym czasie narzekać na zbyt wysokie czoło, tradycyjną oznakę męskiego łysienia. Kolejnym etapem jest przerzedzenie się włosów na środkowej części głowy i koronie. W najbardziej zaawansowanym stadium łysienie obejmuje praktycznie całą głowę aż do całkowitego wyłysienia. Często na głowie pozostają wyłącznie włosy w okolicach skroni i na potylicy, które genetycznie różnią się od tych porastających czubek głowy i zakola. Jeśli w ostatnim stadium łysienia androgenowego włosy z tych okolic nie wypadły, oznacza to, że nie są wrażliwe na działanie DHT.
 
Jeśli zauważymy u siebie, któryś z opisanych etapów, to najważniejsze jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Im później zaczniemy działać, tym więcej włosów będzie musiało nam odrosnąć. Rozpoczęcie leczenia w pierwszych etapach łysienia androgenowego pozwala na zachowanie większej ilości włosów.
 
Jak powstrzymać wypadanie włosów?
 
Leczenie łysienia powinno zawsze odbywać się pod kontrolą dermatologa oraz trychologa. Najczęściej stosuje się metody farmakologiczne i chirurgiczne. Kuracja zwykle zaczyna się od leczenia ogólnoustrojowego i miejscowego. W leczeniu ogólnoustrojowym podaje się substancję zwaną finasterydem, która blokuje przemianę testosteronu w DHT. Lek jest w postaci tabletek i jest wydawany wyłącznie na receptę. Efektów kuracji można spodziewać się po około 6 miesiącach ciągłego stosowania, należy więc uzbroić się w cierpliwość i liczyć się z wysokimi kosztami leczenia (nawet do kilkuset złotych miesięcznie). Finasteryd działa jedynie podczas regularnego stosowania, przerwanie kuracji wiąże się z nawrotem łysienia. Zażywanie leku może powodować skutki uboczne w postaci spadku libido i zaburzeń erekcji.
 
Leczenie miejscowe polega na wcieranie w skórę głowy środków zawierających minoksidil, na przykład Loxon. Substancja ta wpływa na porost włosów, dzięki poprawie ukrwienia skóry głowy i zwiększeniu syntezy DNA. Tym sposobem wydłuża się faza wzrostu i spoczynku włosa, a skraca faza wypadania. Rezultaty można zauważyć już po 2-4 miesiącach codziennego stosowania leku. Najlepsze efekty kuracji są zauważalne po roku, a potem skuteczność leku zaczyna spadać.
 
Osoby, którym zależy na trwałym efekcie, często decydują się na leczenie chirurgiczne. Polega ono na przeszczepie włosów z potylicy, których wzrost nie jest związany z działaniem DHT. Przeszczepy to małe fragmenty skóry, które zawierają kilka lub kilkanaście włosów. Im mniej włosów zawiera pojedynczy przeszczep, tym lepsze będą końcowe rezultaty. Włosy zaczynają odrastać po około 3 miesiącach od operacji. Jest to metoda bardzo skuteczna, ale droga i czasochłonna – zakrycie dużej łysiny może zająć nawet do 2 lat.
 
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
 
Materiał Partnera
Vote it up
104
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!