Przewlekłe stany zapalne dotyczą też Twojego serca

Jeśli skaleczysz się przy krojeniu chleba, przytrzaśniesz palec drzwiami samochodu lub oparzysz usta kawą, twój organizm zareaguje
 

Odpowiedzią na zranienie jest podwyższona temperatura, zaczerwienienie i ból zranionego miejsca, innymi słowy – stan zapalny. Nie jest on oznaką choroby; stan zapalny to mądra obrona, stosowana przez system immunologiczny w celu szybkiego naprawienia zniszczeń w organizmie i odparcia intruzów – drobnoustrojów, zanieczyszczeń lub toksyn – zanim zaczną być groźni.

Każdy atak na organizm, od skaleczenia czy siniaka po infekcję bakteryjną lub wirusową, wyzwala jego odpowiedź, która ewoluowała w ciągu milionów lat. Obrona zaczyna działać, zanim ty sam zostaniesz ostrzeżony za pomocą widocznych oznak stanu zapalnego: podniesienia temperatury, zaczerwienienia, wrażliwości na dotyk. To, czego nie można zobaczyć, rozgrywa się wewnątrz, gdzie armia „rycerzy” walczących z infekcją – makrofagów, komórek T i komórek zwanych naturalnymi zabójcami – pochłania i unieszkodliwia drobnoustroje. A ponieważ nie powinno ich tu być, molekularna „policja drogowa” zarządza pracą systemu immunologicznego, którego zadaniem jest je usunąć.

Stan zapalny zawsze był częścią procesu leczenia, ale dla ludzi żyjących w XXI w. ten wspaniały system pracuje zbyt dobrze. Problemem nie są krótkotrwałe stany zapalne, które w ciągu 1–2 dni zwalczą infekcję lub doprowadzą do wyleczenia zacięcia przy goleniu. Nowoczesne zagrożenie pochodzi z takiego stanu zapalnego, który nie może się sam wygasić. Przewlekły stan zapalny jest odpowiedzią immunologiczną na nadwagę, starzenie, brak aktywności fizycznej, niedostateczną higienę, tlące się infekcje i stres. Czynniki te atakują wiele komórek, których zadaniem jest obrona. W rezultacie są one ciągle bombardowane przez substancje chemiczne, uwalniane przez układ immunologiczny.
Związki te nasilają powstawanie blaszki miażdżycowej i sprzyjają jej odrywaniu się, uwalniając do krwiobiegu szkodliwe substancje i powodując powstawanie skrzeplin. Zakrzepy te blokują naczynia wieńcowe, powodując martwicę zaopatrywanej przez nie części mięśnia sercowego. Długotrwały stan zapalny może podwoić albo nawet czterokrotnie zwiększyć ryzyko choroby wieńcowej.

Od dawna wiadomo, że stan zapalny odgrywa zasadniczą rolę w takich chorobach, jak astma, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane i choroby zapalne jelit, np. choroba Leśniowskiego-Crohna. Brytyjska Fundacja Serca domaga się dużych badań klinicznych, aby precyzyjnie zbadać proces wyzwalający odpowiedź organizmu na stan zapalny oraz stwierdzić, jak organizm reaguje na uszkodzenia naczyń krwionośnych. Badania przeprowadzone na Wydziale Lekarskim Harvardu dowodzą, że jeden z markerów stanu zapalnego – białko systemu immunologicznego, znane jako białko  C-reaktywne (CRP) – jest lepszym czynnikiem predykcyjnym (przepowiadającym) choroby serca niż podwyższony poziom cholesterolu.

Wyzwalanie stanu zapalnego
W jaki sposób twój system obronny zwraca się przeciwko tobie? Podobnie jak alarm przeciwpożarowy łatwo uruchomić dymem ze smażonej cebuli, stan zapalny łatwo wyzwolić takimi czynnikami, jak palenie tytoniu, tłuszcz brzuszny, nadmiar kalorii, nieprawidłowe żywienie, brak aktywności fizycznej, a nawet stres związany z zatłoczeniem środków komunikacji miejskiej.
Brytyjska Fundacja Kardiologiczna sugeruje, że stan zapalny mogą wyzwalać infekcje spowodowane przez bakterie Chlamydia pneumoniae i Helicobacter pylori. Inni winowajcy to palenie, nieleczona cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i wysoki poziom cholesterolu. Odpowiedź zapalna jest wyzwalana także przez pozornie drobne infekcje, takie jak choroby dziąseł czy zapalenie pęcherza moczowego. A ponieważ żyjemy dłużej, nasze tkanki są narażone na większą liczbę uszkodzeń.
Poniżej przedstawiamy główne czynniki przyczyniające się do powstawania przewlekłych stanów zapalnych.

Fast food
Wysokotłuszczowy, bogaty w kalorie posiłek wiąże się z wywołaniem stanu zapalnego. Przez trzy godziny po posiłku poziom tłuszczów we krwi jest o wiele wyższy niż normalnie (hiperlipidemia poposiłkowa). Dieta może więc bez końca podtrzymywać stan zapalny.

Vote it up
1274
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!