Przeszczep włosów u mężczyzn – poznaj fakty i mity dotyczące transplantacji włosów

Łysienie jest krępującym problemem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet, jednakże to właśnie panowie znacznie częściej borykają się z tym problemem. Współczesna medycyna estetyczna pozwala całkowicie pozbyć się efektów łysienia, a co za tym idzie, uzupełnić brakujące owłosienie na skórze głowy. Nowoczesne metody przeszczepu włosów są coraz mniej inwazyjne i charakteryzują się wysoką skutecznością.
 
Przeszczep włosów dla każdego?
 
Wbrew krążącemu przekonaniu przeszczep włosów nie jest zabiegiem, któremu może poddać się każdy mężczyzna. Istnieją pewne przeciwskazania do jego przeprowadzenia. Są nimi przede wszystkim choroby takie, jak: cukrzyca, przebyty zawał mięśnia sercowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, a także problemy z ciśnieniem. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent powinien odbyć konsultację z lekarzem, który musi ocenić stan zdrowia kandydata do przeszczepu. Zabieg nie zostanie wykonany u osób, których stan zdrowia jest ciężki.
 
Przeszczep włosów nie jest również wykonywany u bardzo młodych mężczyzn, przedwcześnie dotkniętych łysieniem androgenowym. U nich trudno jest przewidzieć przebieg tego procesu, a co więcej – zabieg powinien uwzględniać dłuższą perspektywę naturalnego procesu utraty włosów. Młody pacjent prawdopodobnie w przyszłości utraci większa liczbę włosów. W krótkim czasie po przeszczepie mogą nasilić się bądź postępować objawy – w związku z tym wcześniejszy, kosztowny zabieg nie będzie miał większego sensu.
 
Przeszczep włosów to także zabieg dla kobiet, jednakże nie jest zbyt często u nich wykonywany, mimo, że nie istnieją przeciwwskazania związane z płcią pacjenta. Zazwyczaj powodem jest fakt, że kobiety są bardziej podatne na inne metody leczenia.
 
Czy przeszczep boli?
 
Wielu mężczyzn obawia się, że zabieg przeszczepu włosów jest bolesny. Wszystkie działania są wykonywane pod znieczuleniem – w zależności od metody może to być znieczulenie miejscowe bądź ogólne. Ból może sprawiać gojące się szycie po przeszczepie, jednakże współczesne i zaawansowane metody odchodzą od tego rodzaju metod. Wykorzystanie nowoczesnego sprzętu pozwala ograniczyć ból do minimum. Skrócony jest również czas rekonwalescencji pacjenta.
 
A co z bliznami? Blizny pozabiegowe występują w przypadku zabiegów wykonywanych tradycyjnymi metodami. Wykorzystanie nowoczesnych sposobów przeszczepów sprawia, że blizny nie występują. Co więcej, po takim zabiegu pacjent może od razu udać się do domu. Warto również podkreślić, że użycie specjalnego, nowoczesnego narzędzia powoduje, że mieszki włosowe są pobierane bardzo precyzyjnie, zatem nie ma obawy, że zostaną one uszkodzone. Efektywność takiego zabiegu jest dzięki temu bardzo wysoka.
 
Przed zabiegiem
 
Do przeszczepu włosów, podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu estetycznego, wymagane konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim niezbędna jest wizyta wstępna, na której lekarz zleci badania do wykonania. Są to podstawowe testy, takie jak morfologia krwi, badanie moczu, testy na HIV czy HCV. Zaleca się także wykonanie badania poziomu cukru we krwi oraz układu krzepnięcia krwi. Podczas wstępnego spotkania lekarz oceni również stan zdrowia kandydata do przeszczepu włosów i na podstawie wyników badań oraz wywiadu zakwalifikuje go (bądź nie) do zbiegu. Na kilka dni przed zaplanowanym zabiegiem mężczyzna powinien zrezygnować z używek oraz leków przeciwzapalnych.
 
Metody przeszczepiania włosów:
 
Jakie są metody przeszczepu włosów? Pierwsza z nich to tzw. BHT. Metoda ta polega na pobraniu włosów z innych partii ciała niż głowa (np. brody, pachy czy klatki piersiowej). Druga to metoda STRIP (FUT), która polega na pobraniu paska owłosionej skóry z okolicy tylnej i bocznej głowy, a następnie zszyciu rany szwem najmniej widocznym, czyli kosmetycznym. Uzyskany fragment dzielony jest następnie na przeszczepy, które są dopasowywane do miejsc pozbawionych włosów.
 
Najnowocześniejszą z metod jest FUE. Jest ona najmniej inwazyjna i nie wymaga dłuższej rekonwalescencji, jak w przypadku metody STRIP i BHT. Metoda FUE nie wymaga skalpela ani szycia skóry, dzięki czemu nie pozostawia blizn. Mieszki włosów do przeszczepu są pobierane, jeden po drugim, precyzyjnym narzędziem i przeszczepiane w inne okolice. Zabieg ten jest praco- i czasochłonny, trwa około 4-6 godzin i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
 
Łysienie to problem, który dotyka znacznej części mężczyzn. Może powodować dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie, a nawet prowadzić do depresji. Dzięki medycynie estetycznej i nowoczesnym zabiegom możliwe jest wykonanie transplantacji – przeszczepu włosów. Takie zabiegi są obecnie bardzo skuteczne, a wykorzystanie nowoczesnych metod pozwala przeprowadzić je bezboleśnie. Poszukując kliniki i lekarza, warto zapoznać się z ofertą znajdującą się na stronie tourmedica.pl.
 
Materiał Partnera
Vote it up
101
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!