Przegląd auta przed zimą

Nadchodząca zima to najtrudniejszy okres dla wszystkich kierowców. Gwałtowne opady śniegu oraz mróz mogą być źródłem wielu kolizji na drogach, jak również problemów związanych z odpaleniem samochodu czy przymarzniętymi uszczelkami. Co należy sprawdzić w swoim aucie przed nadejściem zimy?
 
Akumulator
 
Stan techniczny pojazdu w dużej mierze zależy od kondycji akumulatora. Zimą pojazd zużywa więcej energii, wykorzystując elektryczne elementy do prawidłowej pracy silnika. Jeszcze przed spodziewanymi opadami śniegu warto sprawdzić napięcie ładowania, aby uniknąć problemów z odpaleniem samochodu. Szczególnie wrażliwe na mróz są pojazdy z silnikami Diesla, dlatego też właściciele tego typu aut powinni sprawdzić stopień wyeksploatowania akumulatora jeszcze zanim w telewizji pojawią się zapowiedzi o pierwszych przymrozkach.
 
Wymiana płynów
 
Istotne jest, aby sprawdzić odporność na zamarzanie płynu, który znajduje się w chłodnicy. Jeśli płyn zamarza zbyt szybko, podczas większych mrozów może dojść do uszkodzenia silnika – w takich sytuacjach najczęściej dochodzi do pęknięcia głowicy. Nie zaszkodzi sprawdzić też szczelności układu chłodzenia. Test zamarzania płynu w chłodnicy można dokonać w warsztacie samochodowym. Usługa z reguły jest bezpłatna.
 
Należy zadbać również o to, by w porę wymienić letni płyn do spryskiwaczy na zimowy. W przeciwnym razie może nastąpić uszkodzenie pompki elektrycznej, uniemożliwiając spryskiwanie szyb i reflektorów w aucie. Odwiedzając warsztat samochodowy przed nadejściem zimy, warto poprosić o sprawdzenie płynu hamulcowego. Z uwagi na swoje właściwości płyn hamulcowy chłonie wilgoć i wymaga okresowej wymiany.
 
Wymiana opon
 
Ze względów bezpieczeństwa zaleca się wymianę opon letnich na zimowe jeszcze przed nadejściem mrozów. Należy przy okazji pamiętać, że wymianie podlega także koło zapasowe. Sprawne ogumienie zimowe zapewnia krótszą drogę hamowania i zmniejsza poślizg na śniegu oraz błocie pośniegowym. Wysoką skuteczność oraz bezpieczną jazdę zimą zapewni bieżnik o minimalnej wysokości 4 mm. Przy okazji wymiany kół należy przyjrzeć się, w jakiej kondycji są narzędzia do ich wymiany. Zimową porą częściej pojawiają się dziury w jezdni, a lepiej być zaopatrzonym w sprawne narzędzia, niż marznąc na mrozie w oczekiwaniu na pomoc drogową.
 
Uszczelki
 
Problem otwarcia drzwi pojazdu zimą dotyka większość kierowców. Uszczelki ze względu na wyższy poziom wilgoci zwyczajnie uniemożliwiają kierowcom dostanie się do wnętrza swojego auta. Rozwiązaniem może być specjalny silikon, który nie tylko zminimalizuje problem przymarzania uszczelek do drzwi, lecz również zabezpieczy je przed starzeniem.
 
Przygotowanie pojazdu do zimy może być zmorą wielu kierowców, lecz wszystko można sprawnie załatwić, poświęcając na to zaledwie kilka godzin. Mniej doświadczonym kierowcom zaleca się wizytę w warsztacie samochodowym, gdzie specjaliści dokonają kompleksowego przeglądu pojazdu, gruntownie przygotowując go na nadchodzącą zimę.
 
MAteriał Partnera
 
Partnerem materiału jest salon Toyota Okęcie - Toyota przeglądy Warszawa.
Vote it up
126
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!