Proste rozwiązania, które zwiększą funkcjonalność domu

Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe wykorzystuje proste, elektroniczne systemy sterowania urządzeniami, co zwiększa funkcjonalność domu. Takie domy na ogół określa się mianem domów inteligentnych. Jakie proste rozwiązania są w nich najczęściej stosowane?
 

Elektroniczne systemy sterowania
Na pozór wydaje się, że elektroniczna centrala zarządzająca naszym domem to skomplikowane urządzenie, a obsługa jej jest bardzo trudna. Nic bardziej mylnego – centrala łączy po prostu różne urządzenia znajdujące się w naszym domu. Pomaga w programowaniu godzin uruchamiania konwencjonalnego ogrzewania budynku, zamykaniu i otwieraniu okien wyposażonych w elektroniczne systemy sterowania, a także w wentylacji naszego domu. Prostym rozwiązaniem zwiększającym funkcjonalność będą również elektryczne rolety okienne na baterie słoneczne. Wystarczy, że baterie naładują się na słońcu, aby bez konieczności podłączania rolet do sieci elektrycznej, mogły się zamykać i otwierać we wskazanych przez nas porach.

Nawet centralny pilot obsługujący urządzenia takie jak klimatyzacja, oświetlenie, telewizory i inny sprzęt RTV będzie dużym ułatwieniem dla domowników i zwiększy funkcjonalność użytkowania pomieszczeń mieszkalnych.

Okna i rolety
Dzięki wykorzystaniu odpowiednio dobranych okien dachowych oraz rolet zewnętrznych i wewnętrznych, można w prosty sposób zwiększyć funkcjonalność domu. Rolety pozwalają na operowanie światłem słonecznym w odpowiedni dla domowników sposób. Poza tym okna dachowe, skupiając na sobie promienie słoneczne, pozwalają na pozyskiwanie darmowej energii słonecznej i utrzymywanie dodatniego bilansu energetycznego w domu. Takie okna nowej generacji i dopasowane do nich rolety oferuje na polskim rynku budowlanym firma Velux. Posiadają one ramy z izolacją likwidującą mostki termiczne w takich miejscach w bryle budynku. Dobre okna pozwalają zmniejszyć o 14% współczynnik przenikania ciepła. Takie okna są szczelne, a dodatkowo dzięki elektrycznemu sterowaniu można zapewnić odpowiednią wentylację budynku za pośrednictwem panelu dotykowego z ikonami czytelnymi dla każdego.

Okna nowej generacji zapewniają większą funkcjonalność domu, a ich zastosowanie nie wymaga specjalnych przygotowań, jeśli chodzi o ściany budynku czy połacie dachowe. Dają one jednak większą ilość światła słonecznego, szczególnie na poddaszu, i stały dopływ świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń.

Vote it up
772
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!