Jak prać odzież niemowlęcą - poznaj nasze sprawdzone sposoby

Każdy rodzic wie, że pranie niemowlęcych ubranek może przysporzyć wielu problemów. Dylematy rodziców dotyczą przede wszystkim tego, w jakiej temperaturze prać odzież oraz jakich detergentów używać. Niektórzy zastanawiają się również nad koniecznością prania nowych ubranek przed pierwszym założeniem. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu ubrania dziecięce są wykonane z delikatnych tkaninach, a skóra niemowlaka jest o wiele bardziej wrażliwa niż dorosłych. 
 
Czy prać ubranka dziecięce przed pierwszym użyciem? 
 
Skóra dziecka w pierwszych latach życia jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Z tego też powodu ubranka dla dzieci powinny być idealnie czyste. Nie wolno ryzykować przeniesienia bakterii z produkcji, transportu czy sklepu, gdzie wszyscy dany produkt dotykają. Nowe ubranko powinno zatem zostać w odpowiedni sposób wyprane po to, aby usunąć z niego wszystkie niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia, takie jak: bakterie, grzyby i roztocza. Warto pamiętać również o tym, że te ubranka, które mają bezpośredni kontakt ze skórą dziecka, np. body czy śpiochy, należy prać w wysokiej temperaturze, by mieć pewność, że zostały usunięte wszystkie bakterie. 
 
W jakiej temperaturze prać odzież niemowlęcą? 
 
Zwykle ubrania dziecięce pierze się w temperaturze 60 st. C. W takiej temperaturze giną wszystkie niebezpieczne bakterie. Są jednak i takie ubrania, które zaleca się prać w maksymalnej temperaturze 40 st. C. Są one z reguły wykonane z bardzo delikatnych tkanin, a pranie w zbyt gorącej wodzie mogłoby spowodować ich skurczenie albo rozciągnięcie. Z tego też powodu, kupując ubranko dla niemowlaka w sklepie internetowym i nie tylko, zawsze zwracajmy uwagę na oznaczenia na metce, na której powinien znajdować się odpowiedni symbol, informujący o tym, czy ubranko można prać w pralce automatycznej i w jakiej temperaturze. Najbezpieczniejszym materiałem dla naszego dziecka będzie oczywiście bawełna – nie tylko z uwagi na jej delikatności, ale również ze względu na to, że bawełniane ubranka nie kurczą się w praniu. 
 
Jakich detergentów używać do prania ubranek niemowlęcych? 
 
Nikogo zapewne nie zdziwi to, że ubranka niemowlęce należy prać w delikatnych środkach piorących. Im dziecko jest mniejsze, tym proszek do prania powinien być delikatniejszy. Dlatego też do prania dziecięcych ciuszków nie należy używać tego samego proszku, który my stosujemy. Dla noworodków i niemowląt przeznaczone są specjalne proszki do prania z obniżoną zawartością detergentów. Warto wybierać proszki z delikatną kompozycją zapachową oraz bez barwników, które mogą podrażniać skórę dziecka. Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, czy proszek lub płyn do prania posiada atest Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka. Natomiast do prania ręcznego warto rozważyć zastosowanie płatków mydlanych, które mają najniższe stężenie detergentów. 
 
W przypadku ubranek dziecięcych bardzo ważne jest płukanie, czego absolutnie nie można pominąć, bo tylko wtedy będziemy mieć pewność, że z odzieży zostaną dokładnie usunięte resztki proszku. 
 
A co z prasowaniem ubranek dziecięcych? 
 
Wysoka temperatura działa jak sterylizator. Prasowanie zabija te drobnoustroje, których nie zdążyło wyeliminować pranie. Dodatkowo, prasując, wygładzamy tkaninę. Pediatrzy zalecają, aby ubranka dziecięce prasować co najmniej przez dwa pierwsze miesiące. Prasować należy też ręczniki, pościel, pieluszki, czyli wszystkie te rzeczy, z którymi dziecko ma bezpośredni kontakt. 
 
Co warto jeszcze wiedzieć na temat prania ubranek dziecięcych? 
 
W przypadku ciężkich zabrudzeń, np. na skutek ulania czy przemoknięcia pieluszki, nie powinno się ubrań wrzucać od razu do pralki. W takich sytuacjach zaplamione ubranko najlepiej zaprać ręcznie. Natychmiastowe zamoczenie sprawi, że brud nie zdąży wsiąknąć w materiał. 
 
Wskazane jest również, aby ubranka niemowlęce prać oddzielnie, bez łączenia ich z odzieżą pozostałych domowników. Przemawia za tym przede wszystkim dbałość o higienę dziecięcych ubranek. 
 
Niemniej ważne od samego prania, jest suszenie ubranek dziecięcych. Jeżeli mamy taką możliwość - najlepiej robić to na zewnątrz, bo ubrania suszone w domu mają tendencję do sztywnienia. 
 
Więcej cennych porad na temat prania ubranek dla dzieci znajdziesz w artykule: Jak i w czym prać odzież niemowlęcą
 
Materiał Partnera
Vote it up
146
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!