Praca przy komputerze - soczewki czy okulary?

Wiele osób każdego dnia spędza sporo czasu przed ekranem laptopa, czy też monitorem sprzętu stacjonarnego. Praca przy komputerze w licznych przypadkach rozmaitych osób jest częścią codziennych obowiązków. Dodatkowo duży odsetek społeczeństwa cierpi na rozmaite wady wzroku. Wówczas pojawia się pytanie - soczewki czy okulary?
 
Soczewki kontaktowe
 
Niektórzy wolą nosić soczewki od tradycyjnych szkieł z oprawkami. Ich główną zaletą jest bowiem w zasadzie brak ingerencji w nasz wizerunek - nie musimy głowić się nad dopasowywaniem odpowiedniego designu okularów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że soczewki również powinny być właściwie dobrane. Poszczególne warianty mogą się bowiem różnić w aspekcie krzywizn, czy innych czynników, dlatego warto podejść do tematu poważnie i dopasować soczewki kontaktowe indywidualnie. Nie bez znaczenia pozostaje też odpowiedzialna i adekwatna pielęgnacja soczewek, a także to, czy akurat w naszym konkretnym przypadku wskazane jest ich noszenie.
 
Okulary korekcyjne
 
Okulary korekcyjne również mają jednak swoje grono zwolenników wśród osób mających wady wzroku. Niektórym problem sprawia dopasowanie stylu oprawki, jednakże są też tacy, którzy radzą sobie z tym bardzo dobrze i są wręcz zadowoleni z tego, że przy okazji mogą urozmaicić nieco swój wygląd. Problemem może być jednak to, że okulary mogą spaść. Jednak ryzyko to istnieje również w przypadku soczewek, jeżeli niewłaściwie się z nimi obchodzimy.
 
Soczewki a wada wzroku
 
Osobom ze sporymi wadami wzroku nieraz zaleca się soczewki, choć uzależnione jest to oczywiście od dokładnego stopnia wady, a także indywidualnych uwarunkowań. Dlatego właśnie - zarówno w przypadku soczewek kontaktowych, jak i okularów korekcyjnych - niezwykle istotne jest odpowiednie dopasowanie do konkretnego przypadku.
 
Praca przy komputerze
 
Tak naprawdę to, czy w przypadku posiadania wady wzroku powinniśmy wybrać do pracy przy komputerze soczewki, czy też okulary, w dużej mierze jest już kwestią naszych osobistych preferencji i uwarunkowań medycznych. Obecnie zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie występuje w wariantach dedykowanych właśnie kontaktowi z ekranem. Pamiętać jednak należy, że kwestia higienicznego korzystania z tego rodzaju sprzętów obejmuje głównie nasze podejście. Ani soczewki, ani okulary nie zdziałają wiele, jeśli będziemy przesiadywać przed monitorem dwadzieścia cztery godziny na dobę. Odpowiedzialność w tym aspekcie spoczywa na nas, dlatego powinniśmy zapewniać swoim oczom właściwy odpoczynek.
 
Materiał Partnera
Vote it up
64
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!