5 praktycznych rad dla osób, które planują budowę domu

Osoby, jakie zdecydowały się na budowę własnego domu jednorodzinnego, na pewno poszukują inspiracji, pomocy i porad, które sprawią, że łatwiej będzie im przejść przez cały proces budowy domu. Warto posiłkować się takimi poradami, bo można uczyć się od ludzi, którzy budowę domu mają już za sobą i mogą podzielić się swoimi doświadczeniami w tej kwestii. Oto pięć często wymienianych, praktycznych porad, jakie warto wziąć sobie do serca.
 

1. Dobrze wybierzmy projekt domu

Wybór projektu domu to ważna decyzja, jaką musimy przemyśleć. Lepiej się dobrze zastanowić, ponieważ pewnych rzeczy nie będzie można już na późniejszym etapie tak łatwo zmienić. Na pewno też warto znaleźć złoty środek pomiędzy wydatkami a naszymi potrzebami. Trzymanie się określonego budżetu jest ważne, jednak z drugiej strony, realizujemy nasz projekt marzeń, jaki ma nam służyć długie lata, więc lepiej, żebyśmy nie byli nim zawiedzeni. Temat jest naprawdę rozległy i wymaga poważnego potraktowania. Więcej w tej kwestii można znaleźć na przykład w artykule: „Wybieramy projekt domu, czyli na co uważać?

2. Wybierzmy odpowiedniego wykonawcę i podpiszmy z nim szczegółową umowę

Na rynku jest sporo wykonawców, którzy oferują swoje usługi, jednak na pewno nie trzeba wspominać, że poziom takich usług może się bardzo różnić. Musimy wybrać wykonawcę solidnego, aby mieć pewność, że prace będą przeprowadzone z należytą starannością i w terminie. Zacznijmy szukać wykonawcy odpowiednio wcześnie, aby nie działać później pod presją czasu. Warto na pewno skorzystać z rekomendacji osób, jakie budowę domu mają już za sobą. Pamiętajmy też, że ustrzeżemy się wielu nieprzyjemności, jeśli dokładnie określimy obowiązki i prawa zarówno nasze, jak i wykonawcy.

3. Zdecydujmy się na dobrego kierownika budowy

To bardzo ważna osoba na budowie, jaka powinna dbać o nasze interesy. Kierownik budowy kontroluje wykonawcę, więc lepiej, aby znał się na rzeczy. Można się go również poradzić w niektórych kwestiach. Na pewno całe przedsięwzięcie na tym zyska.

4. Na niektórych rzeczach nie można oszczędzać

Budowa domu jest inwestycją, która pochłania ogromne środki finansowe. Tym bardziej kusi nas czasem, aby te koszty znacząco obniżyć. Jednak musimy wiedzieć o tym, że niektóre oszczędności na początkowym etapie, mogą mieć bolesne konsekwencje. Na pewno nie można oszczędzać na dachach oraz tarasach, ponieważ ewentualne koszty naprawy mogą dać się nam później we znaki. Tak samo nie powinno się przesadzać z obniżaniem wydatków na izolację domu, ponieważ straty ciepła odbiją się później na rachunkach za ogrzewanie.

5. Oszacujmy dobrze swoje możliwości finansowe

I na koniec jeszcze jedna rada, która pozwoli nam uniknąć kłopotów finansowych. Często osoby, jakie chcą zamieszkać w domu, są tak owładnięte swoją wizją, że przy szacowaniu kosztów mają tendencję do ich zaniżania, albo też przeceniają swoje możliwości finansowe. Mając ograniczony budżet, warto zdecydować się na projekt tańszy. Zamiast dużych domów o skomplikowanej bryle, warto zdecydować się na projekty domów parterowych bez podrażających budowę balkonów, piwnic, czy skomplikowanego dachu. W końcu lepiej pójść na pewne ustępstwa, aniżeli w ogóle zrezygnować z realizacji swoich marzeń. Warto wziąć pod uwagę powyższe porady i mieć świadomość, na co trzeba uważać podczas budowy domu.

Materiał Partnera

Vote it up
139
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!