Poradnik: czym się kierować przy zakupie kabiny prysznicowej?

Kabina prysznicowa w porównaniu z wanną ma wiele zalet. Zajmuje znacznie mniejszą powierzchnię, jest bardziej ekonomiczna w użytkowaniu, a na dodatek pozwala uniknąć regularnego zachlapywania podłogi. Pytanie jak ją wybrać, by była maksymalnie komfortowa i najlepiej dostosowana do Twoich potrzeb?
 
Dobierz rozmiar i kształt
 
Na rynku istnieją kabiny prysznicowe o przeróżnych gabarytach i kształtach. Mniejsze i większe, zaokrąglone bądź kwadratowe. Wybierając jedną z nich pamiętaj, że Twoja decyzja wpłynie nie tylko na wygodę w trakcie kąpieli, lecz również na korzystanie z samej łazienki.
 
W przypadku mniejszych łazienek, wybór najlepiej ograniczyć do kabin narożnych – z dwóch stron przylegających do ściany, mających resztę powierzchni bocznej wyprofilowaną w formie ćwiartki okręgu. Taki kształt wystarcza, by wygodnie zakosztować kąpieli, a jednocześnie pozwala na oszczędzenie powierzchni użytkowej pomieszczenia. Dodatkowym atutem jest fakt, że narożne kabiny prysznicowe znacznie łatwiej utrzymuje się w czystości – co zresztą jest powodem, dla którego również posiadacze większych łazienek czasem stawiają właśnie na nie (choć zwykle wybierając większe modele).
 
Kabiny przyścienne (przylegające do ściany tylko z jednej strony) i wolnostojące wybierane są w przypadku dużych łazienek, a więc zazwyczaj w mieszkaniach o większej powierzchni oraz w domach. Co prawda wymagają większego zaangażowania przy utrzymaniu w czystości, jednak zapewniają spory komfort w trakcie kąpieli, a przy okazji znacznie ciekawiej się prezentują pod względem aranżacyjnym. Tego typu kabiny prysznicowe spotykane są zarówno w formie półokrągłej, jak i prostokątnej, w przypadku wolnostojących okrągłe, owalne, prostokątne, ale i w bardziej wymyślnych kształtach.
 
Warto przy okazji wspomnieć również o dwóch alternatywach dla standardowych kabin. Mowa o kabinach wnękowych i wannowych. W pierwszym przypadku mowa o połączeniu wygody kabiny z zabudowanym brodzikiem. We wnęce umieszcza się drzwiczki, jednocześnie wykorzystując trzy ściany dookoła. Z kolei dobudowanie ścianek kabiny nad wanną to rozwiązanie dla osób, które nie chcą rezygnować z wanny, a jednocześnie nie chciałyby tracić powierzchni łazienki na umieszczenie w niej obu rozwiązań.
 
Drzwiczki do kabiny – prosta, ale ważna sprawa
 
Wybierając kabinę łatwo zapomnieć o tym, że przy jej otwieraniu potrzebne jest miejsce na drzwiczki. Problem ten dotyczy oczywiście wyłącznie wariantów uchylnych. Jeśli masz mało dostępnego miejsca, skorzystaj z modeli z drzwiczkami przesuwnymi lub harmonijkowymi. Te ostatnie ciekawie wyglądają, jednak trzeba brać poprawkę na ich mniejszą szczelność w porównaniu z drzwiczkami przesuwnymi lub uchylnymi.
 
Oglądając drzwi do kabiny zwróć również uwagę na ich uszczelki, gdyż wpływają one nie tylko na szczelność kabiny, ale i na poziom dźwięku dobiegający z niej na zewnątrz.
 
Materiał wykorzystany w kabinie
 
Konstruktorzy kabin prysznicowych zazwyczaj sięgają po jeden z trzech materiałów: akryl, polistyren, bądź szkło hartowane. Zastosowanie ścianek akrylowych lub polistyrenowych pozwala na osiągnięcie niższych cen kabin, ale pamiętaj, że materiał ten jest mniej wytrzymały, niż szkło hartowane.
 
Wszystkie trzy warianty pozwalają na stosowanie ścianek kabiny w postaci przezroczystej lub matowej. Ponadto w każdej z wspomnianych form możliwe jest uzyskanie nadruku na ściankach, co może zainteresować osoby ceniące niestandardowe i wyszukane rozwiązania aranżacyjne.
 
Dodatki do kabiny
 
Standardowe wyposażenie kabiny prysznicowej to oczywiście słuchawka prysznicowa i uchwyt na nią, jednak czemu nie sięgnąć po coś więcej? Wiele dostępnych na rynku kabin zostało wyposażonych w szereg przydatnych akcesoriów, dzięki którym dostępny jest hydromasaż, wypustki masujące stopy, dodatkowy natrysk w suficie kabiny, generator pary wodnej, podświetlenie diodowe, a nawet sprzęt do aromaterapii. Ba, część z kabin została wyposażona nawet w radio!
 
Łatwość w czyszczeniu
 
Na zakończenie ważna rada. Oceniając kabiny prysznicowe pod kątem wygody korzystania z poszczególnych wariantów, nie zapomnij zwrócić uwagi na łatwość utrzymania ich w czystości – zarówno pod kątem wykorzystanego materiału, jak i kształtu poszczególnych elementów całej kabiny.
 
Materiał Partnera
Vote it up
198
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!